22 Şubat 2017

Bir istihbarat hikayesi

Birinci Dünya Savaşı yaklaşıyordu... 1800'lü yıllar son devresini yaşıyordu... Avrupa Devletleri gözlerini yeni dünyanın yapı taşı olacağı kaçınılmaz olan petrole dikmiş durumdaydı... Dünyanın en önemli petrol rezervleri üzerinde ise Osmanlı İmparatorluğu hüküm sürüyordu. Hedef belliydi. Osmanlı'nın petrol ile bağları kesilmeliydi. Buraya da uzun bacaklılar yani İngilizler hakim olmalıydı...

Bu planların yapılmaya başlandığı süreçte tarih yeni bir savaş stratejisine de sahne olacaktı. Günümüzde zirve noktasına ulaşan bu savaş metodunun adı vekalet savaşlarıydı... Evet fiili bir savaş yapılacaktı ama asıl işi tamama erdiren bu vekalet savaşları olacaktı. Uzun bacaklılar planlarını yapmıştı. Pek çoğunuz da İngiltere'nin bunu nasıl yaptığını biliyor... Lawrence adını duymamış bir vatan evladımız var mı bizim? Peki ya hiç Zenci Musa'yı duydunuz mu? Ya da Kuşçubaşı Eşref'in adından başka bir şey biliyor musunuz? Mesela mezarı nerededir? Nerelidir? Mesela lakabının Şeyhül Tayyar yani uçan şeyh olduğunu biliyor musunuz? Her yerde her an karşınıza çıkabilen bir adamdı... Arabistan yarımadasındaysanız ayağınızı denk almanız gerekiyordu çünkü her an karşınıza dikilebilen bir adamdı Kuşçubaşı...

Lawrence, kazandığını sanıyorsun. Fakat henüz hiçbir şey bitmedi. Hükûmetinin başına öyle musibetler saldık ki, 2 asır uğraşsanız bitiremeyeceksiniz.

Bir gün ingilizlere esir düşen Kuşçubaşı aynen bu sözleri söyledi Lawrence'in yüzüne...O zaman anlaşılamadı bu sözler... İşte bu sözlerin altındaki vekalet savaşlarını anlatacağım size... İngiltere'de hala armasında ay yıldız bulunan kentin sırrını anlatacağım!

Bizim istihbarat yönetiminde conilerden ayrılan bir huyumuz vardır.. Bizler istihbaratçılarımızı gölge adamlar olarak kullanırız pek çok kahramanımızın adı bile bilinmez topraklarımızda... Öyle kahramanlar ki dertleri hiçbir zaman meşhur olmak olmadı... Tıpkı Ömer Halisdemir gibi... Onun atalarını anlatacağım size... İsterseniz başlayalım...

TARİH: 15 TEMMUZ 1840

Tarihler anlamlı... 15 Temmuz 1840'ı gösteriyor... Masanın bir tarafında tek başına Osmanlı İmparatorluğu var. Karşıda ise İngiltere, Rusya, Mısır Hidivliği, Avusturya ve Prusya var! Masada ise Londra anlaşması... Neden masada bu anlaşma var peki?

Mısır Hidivliği arkasına İngilizleri alarak Osmanlı'ya baş kaldırır. Mısır'da Kavalalı yönetiminde büyük bir isyan çıkar kısmen başarılı da olur. Masada konuşulan şey Mısır'ın Osmanlı'ya bağlı kalacağı fakat özerk olacağı! Mısır hidivi Kavalalı kendinden o kadar emin ki özerkliği bile kabul etmez... İsyanı sürdürmeye kalkar... Bu sefer ingilizler namluyu Kavalalı'ya çevirir. Amacın burada ayrı bir devlet kurulması olmadığı, zayıf bir Osmanlı hedeflendiği gün gibi ortaya çıkar... Amaçlarına da ulaşırlar... Vekalet savaşlarının pimini ilk çeken İngilizler olur...

İntikam alınmalı!

Tarihler 1840'ı gösteriyordu... Osmanlı Mısır'ın öcünü almak için kollarını sıvar... O sıralarda İngiltere'de büyük kuraklık yaşanıyor. İngiltere kasıtlı olarak anglikan kilisesine vergi vermek istemeyen Katolik İrlandalıların yaşadığı bölgeye gıda yardımında bulunmuyor. Bir yıl içinde açlıktan tam 800 bin İrlandalı hayatını kaybediyor.

Dönemin padişahı Abdülmecid kesin emri verir. İngiltere kendi silahı ile vurulacaktır. 1843 yılında üç büyük gemi padişahın emri ile tıka basa patates ve çeşitli gıdalarla doldurulur. Osmanlı istihbaratına mensup kahramanlarla yelken açar... Hedef İrlanda'dır. İngiliz kraliçesi Victoria gemilerin Dublin limanına yanaşacağı istihbaratını alır... Fakat unuttukları bir şey vardı... Osmanlı da bu istihbaratı aldıklarının istihbaratını almıştı... Bu bir şaşırtmaydı. Osmanlı gemileri Droghena limanına demirler ve operasyon başlar...

1849 yılında İrlandalı soylular da padişah Abdülmecid'e şükranlarını sunan bir teşekkür mektubu yolladı. Mektubu getiren Oberbak 1849'da padişahın huzuruna çıkarak teşekkürlerini kabul etti. İlişkiler güçlenmeye başlamıştı... Osmanlı İrlandalılara İngiltere ile ilgili tüm istihbaratlarını açtı.

Kentin sancağına ay yıldız konuldu!

Yıllar yılları kovaladı. İngiltere İrlanda'ya bir türlü hakim olamıyordu. Öyle ki ne zaman bir harekat emri verilse İrlandalıları günler öncesinden hazırlanmış buluyorlardı! Teşkilat İrlanda'nın her yerindeydi. Hatta Osmanlı yardımının geldiği limanın ve Portsmouth kentinin sancağına ay yıldız konuldu! Günümüzde de hala aynı şekilde kullanılıyor. Aşağıdaki logo günümüzdeki hali...

Sen kraliçenin kahvaltıda ne yediğini biliyor musun?

İrlandalı direniş liderlerinden biri, İngilizler ile bir toplantı sırasında tarihe damga vuracak şu sözleri söyler... Karşısındaki bir İngiliz Kraliyet generalidir... Ona "Sen kraliçenin bu sabah kahvaltıda ne yediğini biliyor musun" dediğinde general afallar... Birkaç saniye sessizlikten sonra devam eder... "Ben biliyorum!" Bu sözler İrlanda'nın Osmanlı tarafından istihbarat yönünden nasıl desteklendiğini tokat gibi vurur İngilizlerin yüzüne...

Abdülmecid - 2. Abdülhamid - Vahdettin

Abdülmecid ile başlayan operasyon, istihbarat ağı ile meşhur olan 2. Abdülhamid ile zirve noktasına ulaşır. Artık Teşkilatı Mahsusa bölgede bifiil operasyonlar da yapmaktadır. Vahdettin döneminde ise artık operasyon olgunlaşmış ve bir emir beklemektedir.

Yıl 1919!

Osmanlı dört bir yandan düşman işgali altındadır... İşgal kuvvetlerinin başını İngilizler çekiyor... Arap yarımadasında Arapları Osmanlı'ya karşı kışkırtan İngilizler oyunlarını sürdürürken bir anda hiç beklemedikleri bir şey olur! İrlanda ayaklanır. Bu ayaklanma daha önce yaşananlara hiç benzemez.

Vahdettin, Kuşçubaşı Eşref'e ve Mustafa Kemal'e emri verir. Kuşçubaşı İrlanda'da Mustafa Kemal Anadolu'da ayaklanmaları başlatacaktır. Kuşçubaşı kendi topraklarında İngilizlerin başında öyle bir bela açar ki Mustafa Kemal'in Samsun'a çıkışıyla ilgilenmezler bile!

Kuşçubaşı Eşref'in komutasındaki İrlanda Teşkilatı Mahsusa kuvvetleri 1916 tarihinde ilk hamlesini yapar. 1916'da başlatılan ilk ayaklanmayı James Connoly başlatır ve bu ayaklanma İngilizler tarafından sert şekilde bastırılır. James Connoly ile birlikte toplam 15 lider idam edilir. Fakat bu idamlar İrlandalılar'ın milliyetçilik hislerini daha da kabartır ve asıl operasyon 3 yıl sonra 1919'da başlar.

1919 İrlanda Kurtuluş Savaşı

Tarihler 1919 yılını gösterdiğinde Büyük İrlanda Kurtuluş savaşı başlar. 21 Ocak 1919'da bağımsızlık bildirgesi ilan edilir ve savaş başlar. 1921 yılında savaşı İrlanda kazanır ve kısmen bağımsız olur. 1922'de ise İrlanda artık bağımsız bir devlet haline gelmiştir.

İngiltere ise kendi iç ayaklanmaları ile uğraşmaktan yüzyıllardır elinde tuttuğu üzerinde güneşin batmadığı imparatorluk ünvanını kaybeder.

Etki olarak hala azımsanamaz gücü bulunsa da İngiltere'nin ana damarlarını kesenler Kuşçubaşı Eşref ve onun gibi görünmez Ömer Halisdemir'lerdir. Onlara ve ismi bilinmeyen tüm kahramanlara selam olsun...

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz.)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.