15 Aralık 2016

Eğer idam yasası bir an önce çıkmazsa büyük bir bela geliyor

15 Temmuz darbe sürecinden sonra kamuoyunun bir anda tartışmaya başladığı idam yasası ile ilgili henüz hiçbir adım atılmadı. Üstelik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eğer Meclis'ten alınmış bir idam yasası önüme gelirse hiç bekletmeden imzalarım demesine rağmen...

İşler büyük bir çıkmaza girebilir

Bilindiği üzere Türk halkının idam isteği temelde terörist başı Abdullah Öcalan'ı ve FETÖ elebaşı Fethullah Gülen'i kapsıyor. Peki yarın idam yasası çıkarsa Türkiye Öcalan'ı ve Fethullah Gülen'i asabilir mi? Kanunlar bu durum için ne diyor?

Normal şartlarda kanunlar geriye doğru işlemediği için iki haini de asmak pek mümkün görünmüyor. İdamı yanlızca kanun çıkarıldıktan sonra işlenen suçlarda uygulayabiliyorsunuz. Fakat erken davranılırsa bu da aşılamayacak bir problem değil.

Eğer idam yasası bir an önce çıkartılırsa, mahkemesi henüz görülmemiş tüm hainler bu kanun çerçevesinde cezasını bulacaktır. Fakat eğer gecikilir de yargılama süreci başlarsa, hükümetin bu konuda artık hiçbir şansı kalmadığı gibi; idam yasasını çıkarıp hainleri asamamakla da karşı karşıya kalacak.

İdam cezası gerekli mi?

Dünyada şuanda 98 ülkede idam cezası kaldırılmış durumda. Geriye kalan 100 ülkede ise idam cezası uygulanıyor. İdam cezası bulunan ülkeler arasında Japonya, Rusya, ABD, Çin, Hindistan vs gibi ülkeler bulunuyor. Ayrıca bir iki istisna dışında halkının çoğunluğu müslüman olan ülkelerin tamamında idam cezası bulunuyor. Alttaki haritada dağılımı da bulabilirsiniz.


Mavi renkler idamı kaldıran ülkeler (98 adet)
Açık yeşiller sadece belirli suçlar için idam uygulayan ülkeler (7 ülke)
Turuncular yürürlükte, ama son 10 yıl içinde kimse idam edilmemiş (35)
Kırmızılar idam cezası net bir şekilde yürürlükte (58)

Toplam 100 idam cezası 98 idamı kaldıran ülke sayısı

Kuran idam için ne diyor?

Kuran bu konuda çok net. Eğer haksız yere birinin canına kıymışsanız cezası kısasa kısas yani ölümdür. Ayrıca toplumsal kargaşa çıkaranların da çıkardığı huzursuzluğa göre cezası İdam, el ve ayaklarının kesilmesi ya da bulunduğu bölgeden sürülmesidir.

İdam edilecek kişiyi bu cezadan kurtarabilme yetkisi olan tek kişi ise öldürülen insanın ailesidir. Sadece aile idam mahkumunu affedebilir. Devletin söz konusu suçluyu affetme gibi bir lüksü yoktur.

Cinayetler

1- Kur'an'a göre haksız yere bir cana kıyanın cezası kısasa kısastır.

Ayetler:

İsra 33

"Haklı bir sebep olmadıkça Allah'ın muhterem kıldığı cana kıymayın. Bir kimse zulmen öldürülürse, onun velîsine (hakkını alması için) yetki verdik. Ancak bu velî de kısasta ileri gitmesin. Zaten (kendisine bu yetki verilmekle) o, alacağını almıştır."

Bakara 178

Ey iman edenler! Öldürülenler hakkında size kısas farz kılındı. Hüre hür, köleye köle, kadına kadın (öldürülür). Ancak her kimin cezası, kardeşi (öldürülenin velisi) tarafından bir miktar bağışlanırsa artık (taraflar) hakkaniyete uymalı ve (öldüren) ona (gereken diyeti) güzellikle ödemelidir. Bu söylenenler, Rabbinizden bir hafifletme ve rahmettir. Her kim bundan sonra haddi aşarsa muhakkak onun için elem verici bir azap vardır.

Bakara 179

Ey akıl sahipleri! Kısasta sizin için hayat vardır. Umulur ki suç işlemekten sakınırsınız.

2- Toplumsal kargaşa çıkaranlar da idam edilir!

Maide 33

Allah ve Resûlüne karşı savaşanların ve yeryüzünde (hak) düzeni bozmaya çalışanların cezası ancak ya (acımadan) öldürülmeleri, ya asılmaları, yahut el ve ayaklarının çaprazlama kesilmesi, yahut da bulundukları yerden sürülmeleridir. Bu onların dünyadaki rüsvaylığıdır. Onlar için ahirette de büyük azap vardır.

Doğrusunu yanlızca Allah bilir. Selametle...

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz.)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner203

banner202