EKONOMİ

İhracat rakamları açıklandı

Aralık ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 7.4 artışla 12 milyar 346 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Konular:

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye İhracatçılar Meclisinin aralık ayı ihracat rakamlarını açıklıyor ve 2016 yılı ihracat verilerini değerlendiriyor.

Açıklamadan öne çıkan başlıklar şöyle:

2016 yılı ihracatımız hemen hemen beklediğimiz seviyede. Türkiye ekonomisi cari açıkla mücadelede de önemli bir yol katetti. Cari açıkta yüzde 6'lık bir artış gerçekleşti bunun önümüzdeki dönemde daha da pozitif olması bekleniyor. 2017 yılı ilk aylarından itibaren bu artışın devam etmesini bekliyoruz.

Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, ihracat ve yatırım teşviklerinde katkımızı hiç kaybetmedik. İhracatın ithalatı karşılama oranında Türkiye dış ticaret açığını düşürebilen ülke.

2016 yılında 250 ülkeye ihracat gerçekleştirdik.

İhracatçı sayısını artırmak, mevcut ihracatçılarımızın pazara girişini kolaylaştırmak için bakanlık olarak da destek veriyoruz. Hususi pasaportlar dağıtımı şirketlere verilecek, kişilere değil. Yurt dışında düzenlenen fuarlara milli düzeyde iştirak eden firmalara desteklerimizi artırıyoruz. Yurt dışı dağıtım kanallarında tek başına var olmakta zorlanan firmalar için de Türkiye Ticaret Merkezlerimizin sayısını 10'a çıkarmayı planlıyoruz. Turquality Programı devam ediyor. Turquality'nin artık bir dönemi yok. Bu kapsamdaki bir şirketimiz bu programı başlattıysa 5 yıl geçerli olacak. Firma Turquality kapsamında olduğu sürece destekler devam edecek.

Yeni destek mekanizmaları gündeme geldi. Direk verdiğimiz nakdi destekler 1'den 3'e çıktı. Bunu 1'den 5'e çıkarmakta kararlıyız. 2017'de ihracat seferberliği mutlaka gerçekleşecek. 

Ayrıntılar geliyor... 

Yorumlar