EKONOMİ

Türkiye ve Rusya alışverişinde yeni dönem

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ve Rusya'nın aralarındaki alışverişte Türk Lirası ile Ruble kullanacağını söyledi.

Konular: tl, dolar, alışveriş, Ekonomi bakanı,

 Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Antalya'nın Belek Turizm Bölgesindeki bir otelde düzenlenen Türkiye-Rusya Medya Forumunda konuştu.

Dünyada birçok ülkenin birbirine rakip konumda olduğunu, çok az ülkenin ise birbirini tamamlayıcı özelliklere sahip bulunduğunu anlatan Zeybekci, Rusya ve Türkiye'nin de birbirini tamamlayan iki ülke olduğunu söyledi.Rusya'da ne yoksa Türkiye'de, Türkiye'de de ne yoksa Rusya'da bulunabileceğini belirten Zeybekci, birbirini bu kadar çok tamamlayan iki ülkenin az bulunduğunu ifade etti.

Dünyadaki tüm ilişkilerin menfaat üzerine olduğunu, en iyi dostlukların en iyi menfaati olan insanlar arasında kurulduğunu anlatan Zeybekci, şöyle devam etti:

Yaşanan üzücü olayın ardından 7-8 aylık dönemde Türkiye'nin ihracatının düştüğünü, turist sayısının azaldığını, Rusya'dan ithalatın da olumsuz etkilendiğini anlatan Zeybekci, şöyle konuştu:

TL VE RUBLE KULLANILACAK

Ekim ayında İstanbul'da Rus Enerji Bakanı ile buluşacaklarını ve çok büyük bir iş forumuyla Türkiye-Rusya Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Toplantısı'nı yapacaklarını belirten Zeybekci, şu an itibarıyla Türkiye ile Rusya arasındaki ticarette Rus Rublesi ve Türk Lirasının kullanılmasıyla ilgili teknik görüşmelerin de Merkez Bankaları arasında devam ettiğini bildirdi.

Bakan Zeybekci, "Hedefimiz, Antalya'ya, Türkiye'ye gelen Rus vatandaşlarının ruble ile ödeme yapması, Rusya'ya giden vatandaşlarımızın da TL ile ödeme yapması." diye konuştu.

Dünyanın yeniden dizayn edildiğini, artık dünyanın sınırlarının ekonomiyle çizildiğini ifade eden Zeybekci, dünya coğrafyası ekonomi kalemiyle çizilirken, Türkiye'nin en yakın iş birliği yapabileceği ülkelerin başında da Rusya'nın geldiğini söyledi.

Yorumlar