GÜNDEM

CIA Türkiye'den özür diledi

Türkiye'yi DEAŞ'tan petrol almakla suçlayan CIA Türkiye'den özür diledi.

Konular:

CIA'in Türkiye'den özür dilemesine neden olan gelişmenin hikayesi 2014 yılına dayanıyor. 2014 yılında ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, 2014 yılında BM toplantısı sırasında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na, "Bizde DEAŞ'ten petrol aldığınızın bilgileri var" dedi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise "John, size bilgi verenleri biliyoruz. Mısır ile ilişkilerimiz nedeniyle bize tepkili bazı Arap ülkeleri. Bu çok ciddi bir itham. Bana bunun belgelerini verin" şeklinde cevap verdi.

ABD ortaya attığı bu skandal iddianın belgesini sunamadı 

Nitekim ABD'den bu skandal iddiaya ilişkin bir belge gelmedi ve Bakan Çavuşoğlu, sonraki aylarda uluslararası toplantılarda görüştüğü Kerry'ye bu iddiasını hatırlattı. ABD Dışişleri Bakanı Kerry, bir süre sonra Bakan Çavuşoğlu'na bir dosya gönderdi. Dışişleri Bakanlığı'nın araştırılmasını sağladığı dosyanın içindeki iddia ve verilen koordinattaki yer, Kilis Belediyesi'nin asfalt şantiyesi çıktı.

ABD daha önceki özürünü kurumsal hale getirdi 

Sonuç itibariyle ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Çavuşoğlu'ndan özür diledi. Zira bugün ABD bu özrünü kurumsal hale getirdi. Ve CIA, resmi bir özür yazısını Türkiye'ye gönderdi.

Erdoğan "İspatlansın ben bu makamda durmam"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin DAEŞ’ten petrol aldığı iddialarına ilişkin, "Böyle bir şey ispat edildiği anda ben bu makamda durmam" demişti.


 

Yorumlar