GÜNDEM

Cumhurbaşkanı'ndan CHP'li vekillere ayar üstüne ayar

Beştepe'de Muhtarlar Toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan CHP'nin anayasa tartışmalarındaki saldırgan tavırlarına tepki olarak "Herkes haddini bilecek, milletin iradesine saygı duyacak. Millet ne derse o olacak." şeklinde konuştu.

Konular:

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Biz nevzuhur bir millet değiliz. Biz, köklü bir devlet geleneğine, geniş ve güçlü bir kültür altyapısına sahip bir milletiz. Arkasında böyle büyük bir birikim, irfan ve feraset vardır. 40 yıllık siyasi hayatımda gözüm hep milletimde oldu. Milli irade, hak ve özgürlükler sözü birileri için sadece laftan ibaret olabilir ama biz tüm hayatımızı bu kavramların hayata geçirilmesine adadık.

Türkiye'nin son yıllarda yaşadığı sıkıntıları, maruz kaldığı saldırıları sizler de yakından görüyor, takip ediyorsunuz. Yeni bir dünya kurulmaya, bize de burada bir rol biçilmeye çalışıyor. Birinci Dünya Savaşı sonrası bize biçilmeye çalışılan kefeni parçalayıp atmıştık. İkinci Dünya Savaşı sonrası ise ülke olarak tercihimize Batı ittifakından kullanarak kendimize yeni bir yol açmanın gayretinde olduk. Bugün görüyoruz ki, ülkemiz ve milletimizle ilgili kötü niyetler hala sürüyor. Eski hesaplar önümüze konulmaya çalışıyor. Kimi zaman terör, kimi zaman ekonomik kriz, kimi zaman siyasi kaos, kimi zaman darbe görünümlü çıkan bu hesaplaşma sürüyor. Allah'ın yardımı ve milletimizin desteğiyle terör örgütleri üzerinden ülkemize yöneltilen saldırıları birer birer boşa çıkardık. Terör örgütlerinin sadece maşadan olduğunu, asıl mücadeleyi onların arkasındaki güçlerle verdiğimizi biliyoruz. Maşaları kırmazsak, arkadaki güç mücadelesini kazanamayız. Bunun için, bölücü örgütü kıpırdayamaz hale getirmek için gereken tüm tedbirleri aldık. Güvenlik güçlerimiz bölücü terör örgütüne tarihin en büyük darbelerini vururken, milletimiz de bu örgütün gerçek yüzünü anlamış bulunmaktadır. FETÖ ile mücadeleyi tüm cephelerde yürütüyoruz. DEAŞ'ı hem kendi topraklarımızda hem de bölgemizde bitirmekte kararlıyız. Hepsinin aynı ahtapotun birer kolu olduğu ortaya çıkmaya başlıyor.

Geldiğimiz noktada, artık kartların açık oynanmasını umuyoruz. Kimsenin, bizim tek önceliğimiz ve amacımız DEAŞ'la mücadeledir diyecek durumu da kalmadı. Türkiye'nin El Bab operasyonu karşısında sergilenen tavır böyle bir hassasiyetin olmadığını gösterdi.

FETÖ'nün Türkiye'de yaşanan darbe girişimine tereddütle yaşayanlar, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi'ne yapılan suikastın ardından herhalde ikna olmuşlardır diye düşünüyorum. En başından beri kimin derdinin ne olduğunu biz de karşımızdakiler de biliyor. Bu, acımasızca bir güç mücadelesidir. Düştüğümüz anda, bizi kendi kendimizi imha ettireceklerinden hiç şüpheniz olmasın.

CHP'nin Meclis kürsüsüne saldırısına tepki

Meclis'te bir anayasa değişikliği çalışması yapılacak, bu çalışmalarda yaşanan tabloyu görüyorsunuz değil mi? Egemenlik kayıtsız şartsız milletinse Meclis'in çalışma üslubu bellidir. O kürsü yıkmak için oraya konmadı.

O kürsü sadece söylenecek veya söyleyecek sözü olanlar için oraya kondu. Öbür taraftan terör örgütleriyle Parlamentonun önüne gelip bir siyasi partinin mensuplarıyla eylem yapmaları... O da çok farklı bir şey. Bunlar iyi niyet göstergesi değildir.

Parlamentoda çalışmaları engellemek hiçbir şey kazandırmıyor. Ne yaparsanız yapın, 15 gün değilse de bir ay. Ama ben inanıyorum ki; parlamentodan bu çıkıp milletin önüne gidecektir. Eğer milletin iradesine inanıyorsanız, o zaman bir an önce bırakın müzakereler bitsin, milletin önüne gitsin, millet ne karar veriyorsa bu karara biz de hep birlikte eyvallah diyelim. Ama görüyorum ki bunlar milletten rahatsız. İkide bir tek adamcılık, tek adamcılık.

Ne tek adamcılığı? Olayı buraya götürmek istiyorsanız bunun kaynağında siz varsınız. Bu ülkede Cumhuriyet Halk Partisi'nin il başkanlarının valilik yaptığı dönemleri biliriz biz. Tek adamcılıksa bu. Daha da gerilere giderseniz asıl tek adamcılığı görürsünüz. O kadar defteri açmak istemiyorum ama zamanı gelirse onları da açarım. Bunlar tereciye tere satmaya kalkıyorlar. Artık bu ülkede bunları yutacak biri yok. Herkes yerini haddini bilecek milletin iradesine saygı duyacak. Millet ne derse o olacak. Bunu bilin.​

Yorumlar