GÜNDEM

FETÖ 'ByLock'u ilk orada kullanmış!

 FETÖ'nün hainlerinin haberleşmek için kullandığı ByLock progmı aslında 2 yıl önceki HSYK seçimi için hazırlanmış.

Konular: mit, fetö, darbe, bylock,

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) ‘ByLock’ isimli gizli haberleşme programını, 2014’teki ölüm kalım meselesi olarak gördükleri Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) seçimleri için hazırladığı belirlendi. Ancak bu seçimi kaybeden FETÖ'cüler daha sonra gizli haberleşme programını tabana yayarak örgüt üyelerinin daha çok yapılanmaya katılmasını amaçladılar.

MİT DEŞİFRE ETMİŞTİ

FETÖ'nün 15 Temmuz gecesi girişitiği hain kalkışmasının ardından başlatılan soruşturmada MİT’in deşifre ettiği örgütün gizli haberleşme programı ‘ByLock’un, TÜBİTAK’taki örgüt mensuplarınca geliştirildiği belirlenmişti. Örgütün kullandığı söz konusu programla ilgili önemli bilgilere ulaşıldı.

İLK KEZ HSYK SEÇİMİ İÇİN KULLANDILAR

17/25 Aralık yargı operasyonu ile iktifarı devirmeye kalkışan FETÖ, amacına ulaşamayınca yargıdaki paralel hâkimiyetini yitirmemek için 12 Ekim 2014’teki HSYK seçimlerini varoluş savaşı olarak niteledi. Bütün mensuplarını bu seçim için seferber eden örgüt, ByLock mesajlaşma programını seçimler için geliştirdi. Ancak FETÖ bu seçimlerde büyük darbe aldı. Bu darbenin ardından söz konusu programın daha sonra örgütün tabanına yayıldığı ve örgüt mensuplarınca aktif olarak kullandığı ortaya çıktı. 

Yorumlar