GÜNDEM

PKK/PYD'nin kullanmak istediği 'Bab yolu' kesildi

Fırat Kalkanı Harekatı'nda, Türkiye'nin desteğiyle ilerleyen Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Halep'in kuzeyinde terör örgütü PKK/PYD'nin Münbiç'ten Bab'a uzanacağı yolu kesti.

Konular: pkk pyd,

Türkiye'nin güney sınırlarını güvenli kılmak için Suriye'de başlattığı Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında, askerimizin destek verdiği Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO), Bab ilçesi ve çevresindeki DEAŞ ve PKK/PYD üzerindeki baskısı artıyor.

Halep'in kuzeyinde Fırat Nehri'nin batı yakasındaki Münbiç ilçesinde bulunan PKK/PYD militanları da DEAŞ kontrolündeki Bab'ı ele geçirmeyi hedefliyor.

Geçen hafta Münbiç'ten Bab'a çıkmak için hamle yapan PKK/PYD, Türkiye'nin hava saldırıları ve ÖSO'nun direnişiyle durdurulmuştu.Bab'ı alarak Suriye'nin kuzeydoğu sınırında başlayan hakimiyet kuşağını Fırat Nehri'nin batısında işgal ettiği bölgelerle birleştirmek isteyen PKK/PYD, ilçenin kuzeydoğusundaki yığınağına devam ediyor.

Bu arada, terör örgütünün Bab'a sokulmasını engellemek isteyen TSK destekli ÖSO, Bab-Münbiç yoluna ilerleyerek stratejik önemdeki Acemiye köyü terör örgütü DEAŞ'tan aldı.

Bab yolu kesildi

Böylece, PKK/PYD'nin Münbiç'teki güçlerini Bab'a sevketmek için kullanacağı yol kesilmiş oldu.

ÖSO'nun Bab çevresinde DEAŞ ve PKK/PYD ile eş zamanlı çatışmaları devam ediyor.

Yorumlar