28.04.2020, 11:23

Dijital Çağda Kendime Nostaljik Mektup

Bir zaman önce ‘insan mektup yazmayı yeniden hatırlamalı başka türlü arınamaz’ diye bir söz yazmıştım öyle kendi kendime. Madem koza dönemindeyiz, yazdım birkaç mektup. Ama kendime.

Bir daha unutmayayım diye, hep hatırlayayım diye olur da uzaklaşırsam bugünlerin öğretilerinden hemen bu anı canlandırayım hafızamda diye.

Yeni bene mektuplar dedim adına.

Dijital çağda mektup mu olur? Evet olur, OLMALI. Dünyanın değişimine şahit oluyoruz, yeni bir doğum öncesi bütün dünya heyecanla bekliyoruz. Yeni geleceği. İyi geleceği.

Dışarı güzel, hep çekici, hep renkli evet ama evindeki sahicilik kadar duru ve gerçek değil hiçbiri.

Onsuz olmaz dediğin her şey bak nasıl da onsuz oluyor?

Aşırı tüketimin kimseye bir faydası olmadığını lütfen unutma. Peygamber desturunu hatırla. Doymadan kalk ille de doymaya çabalama.

Hakikate sür yolunu. Yalnızlıktan sakın korkma. Daha yetiştir kendini. Kenara not ettiğin kelimelerinin anlamlarını tazele hep devamını getir. Mesela bir an, en olmadık zamanda gelsin aklına ‘Sagratyaha’. Neydi? İyiliğin gücü, ruh güzelliği.

İstediği kadar bilim ilerlesin, çağ dönüşsün değişsin, sabahlar bir başka olsun ama sen kendi değerlerini hiçbir zaman değiştirme, kültüründen beslen, geçmişini bugünlere ilham diye oku, kökünü ve kökenini sakın susuz bırakma.

Bildiğini paylaş saklama kendinde. Sır mı var sanıyorsun yeryüzünde? Gördüğün tüm güzellikler tek bir yere çıkıyor yaşadığın tüm imtihanlar O’nun iradesiyle gerçekleşiyor. Demem o ki sırtını tek bir yasla, hakikati ara, her çağda her zamanda her anda onun kudretine yaslan.

Masaldan kahramanlar dinleme sende olanların gerçek hikayelerini yaz, çiz, filmini çek, öyle bir sanatla çek ki mecbur kalsınlar. Yayınlamaya da izlemeye de.

Sanattan uzak kalma, sürüye takılma hemen, önce bir dinle önce bir anla en önemlisi hakikatle yakınlığını sorgula.

Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Sadece kendinle yarış.

Tebrik et, takdir et, teşekkür et bunları söylemekten çekinme.

Dijital çağa en önde ayak uydur gerekeni sonuna kadar yap, iyi yaşa ama sakın robotlaşma sevmekten ve kalbinin sesini duymaktan uzaklaşma.

Yorumlar (0)
12°
kapalı
Namaz Vakti 26 Mayıs 2020
İmsak 03:38
Güneş 05:30
Öğle 13:06
İkindi 17:04
Akşam 20:32
Yatsı 22:16
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P