23.09.2019, 09:03

Dünya rekoruyla sona erdi! İşte TEKNOFEST’in altında yatan vizyon

Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali alanında bir rekor kırarak 6 günde 1,7 milyondan fazla kişiyi ağırladı.

TEKNOFEST, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı önderliğinde, Türkiye'nin önemli kurum ve firmalarının destekleriyle ilk defa 2018 yılında düzenlenmişti. TEKNOFEST bu sene de birbirinden heyecanlı ve eğlenceli teknoloji yarışmaları, gösteriler, etkinlikler, sergiler ve seminerler ile ziyaretçilerine dolu dolu bir festival yaşattı.

TEKNOFEST’e Beklenenden Daha Büyük Bir İlgi Vardı!

Festival kapsamında 19 farklı kategoride düzenlenen Türkiye tarihinin en büyük ödüllü teknoloji yarışmaları, Dünya Drone Kupası, Take Off Uluslararası Girişim Zirvesi, Hackİstanbul 2019, Solo Türk ve Türk Yıldızları’nın nefes kesen gösterileri, dikey rüzgar tüneli, planetaryum, havacılık gösterileri, atölye çalışmaları, jandarma emniyet özel gösterileri, Atak Helikopteri Harmandalı, sergiler, konserler ve çok özel sürpriz etkinler gerçekleşti.

Özellikle hafta sonu İstanbulluların festivale teveccühü çok yüksekti. Aileler, gençler, çocuklar ve hatta yaşlılar bile bu milli teknoloji hamlesine akın etti.

Toplu ulaşım araçlarında üst düzey yoğunluk yaşandı, Atatürk Havalimanı’na giden tüm yollarda trafik durma noktasına geldi.

Milli Teknoloji Hamlesinin Kaliteli Vizyonu

Peki bunları niye anlattım? Çünkü ortada çok büyük bir başarı mevcut. O başarının en büyük mimarlarından biri de kuşkusuz sayın Selçuk Bayraktar’dır. İnsanların adeta akın akın bu festivale gelmesi ve beklenenden çok daha yüksek bir ilgi görmesi ülkemizin geleceği ve gençler adına müthiş bir olay.

Bu başarının altında yatan en büyük handikap ise, Selçuk Bayraktar’ın taşıdığı kaliteli vizyon ve kendi medeniyetine aşık idealist bir mühendis olması. Bunun dışında tabi ki Cumhurbaşkanımızın önderliğinde, Türkiye’de yerli savunma sanayiinin önünün açılması ve yerli teknolojilerin desteklenmesi de yatıyor.

Geçmişte Türkiye’de milli teknoloji hamlelerinin nasıl baltalandığını ve dışa bağımlı hale getirilmek için nasıl çabalandığını çoğumuz iyi biliyoruz. Şimdi önümüzde büyük bir fırsat, kaliteli bir vizyon ve muhteşem bir destek mevcut.

Türkiye, enerjisini iç siyasette yaşanan absürt polemiklere harcamak yerine bu vizyona daha çok sarılıp yerli yazılım ve teknoloji üretimini daha da üst seviyeye çıkartacak potansiyelde. Bunu TEKNOFEST’te gayet açık bir şekilde deneyimlemiş olduk.

Önümüzde müthiş bir fırsat, yaşanan müthiş bir teknoloji devrimi mevcut. Bu devrimin öncülerine sahip çıkmak millet olarak boynumuzun borcu.

Daha nice TEKNOFEST’lere inşallah…

Yorumlar (0)
17°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 03 Haziran 2020
İmsak 03:30
Güneş 05:26
Öğle 13:07
İkindi 17:06
Akşam 20:38
Yatsı 22:26
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P