DÜNYA

'Mülteci' korkusu tüm Avrupa'yı sardı! Merkel: Türkiye güvenilir

Çeşitli yollarla istedikleri doğrultuda hareket ettirmeye zorladıkları Türkiye'den aldıkları net mesajla ve AB-Türkiye ilişkilerinin gerilmesi sonrası mülteci akınından korkan Avrupa'dan yumuşatıcı açıklamalar gelmeye devam ediyor. Alman Şansölyesi Merkel, AB'nin Türkiye'ye karşı sözleşmeden kaynaklanan sorumlukluklarını...

'Mülteci' korkusu tüm Avrupa'yı sardı! Merkel: Türkiye güvenilir
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Berlin'de Malta Başbakanı Joseph Muscat ile düzenlenen ortak basın toplantısında, bir gazetecinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, sınırları sığınmacılara açabilecekleri şeklindeki sözlerini hatırlatması ve Avrupa'nın yeni göç akımlarına karşı hazırlıklı olup olmadığı şeklindeki bir soruya karşılık, "AB'nin sözleşmeden kaynaklanan sorumlukluklarını yerine getirmesi gerektiğine inanıyorum. Türkiye'nin de yükümlülüklerini yerine getireceğinden hareket ediyoruz." dedi.

Türkiye güvenilir

Söz konusu anlaşmanın tüm tarafların çıkarına olduğunu ifade eden Merkel, "Bu sadece bizim için değil, benim görüşüme göre Türkiye için de iyi. İnsan kaçakçıları olarak sahillerde çalışan mafya türü yapılar hiç bir zaman iyi olamaz. İnsan hayatının tehlikeye girmesi de iyi bir olay değil. Hatırlatmak isterim, Türkiye ile bu anlaşma olmadan önce bu yılın ocak ve şubat aylarında Ege Denizi'nde de 400'den fazla insan hayatını kaybetmişti. Bu nedenle AB'nin de, Türkiye'nin de güvenilir ortaklar olduğuna inanıyorum. Bu konuda daha birlikte yapacağımız çok iş var." şeklinde konuştu.

Konular: avrupa, Angela Merkel, türkiye, ab,

Yorumlar