DÜNYA

1 Dolara 2 savaş gemisi verdi

Polonya Savunma Bakanı Antoni Macierewicz, Mısır'ın Rusya'ya sembolik bir rakam karşılığında iki savaş gemisi sattığını iddia etti.

1 Dolara 2 savaş gemisi verdi
Mısır'da halk iradesine karşı askeri darbe ile başa gelen Abdülfettah el-Sisi'nin, kirli odakların piyonu olduğuna ilişkin bir ciddi gelişme daha yaşandı.

Polonya parlamentosunda Savunma Bakanı Antoni Macierewicz, Mısır'ın Fransız yapımı iki Mistral tipi helikopter gemisini, 1 dolar karşılığında Rusya'ya armağan ettiğini söyledi.

Parlamento çıkışında da bu bilgiyi "güvenilir kaynaklardan" edindiğini belirten Macierewicz, Mısır'ın bu hamlesinden geri adım atmasının, dünya barışı için bir kazanım ve Rusya'ya iyi bir ders olacağını ifade etti.

Fransa teslimatı yapamamıştı

Rusya ile Fransa, 2011'de 1,2 milyar avro karşılığında Rus donanması için iki Mistral tipi helikopter gemisinin yapımı için anlaşma imzalamıştı.

Fransa, Kırım'ın işgali ve Ukrayna'ya saldırısının ardından ABD ve diğer Batılı ülkelerin baskısıyla Rusya'ya Mistral gemilerinin teslimatından vazgeçmişti.

Rusya ve Fransa, Ağustos 2015'te Mistral tipi iki savaş gemisiyle ilgili sözleşmenin feshi konusunda anlaşmıştı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, daha sonra gemilerin satışı konusunda Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi ile anlaşmaya varmıştı.

Gemilerden ilki haziranda, ikincisi eylül ayında Mısır'a teslim edilmişti.

Konular: mistral gemisi, Savunma Bakanı Antoni Macierewicz, mısır, fransa,

Yorumlar