DÜNYA

10 yılda çeyrek milyon! ABD'de çocuk evlilikleri korkunç boyutlara ulaştı

ABD'de 2000 ile 2010 yılları arasında çeyrek milyona yakın çocuk evliliği yapıldığı belirlendi. 27 eyaletinde evlilik için alt yaş sınırı bulunmayan ülkede, uzmanlar söz konusu durumu utanç verici olarak yorumluyor.

10 yılda çeyrek milyon! ABD'de çocuk evlilikleri korkunç boyutlara ulaştı
Amerika Birleşik Devletleri'nin 36 eyaletini içine alan kapsamlı bir araştırma sonucu, ülkede çocuk evliliği rakamlarının korkutucu ve utanç verici boyutlara ulaştığı ortaya çıktı.

Ülkede 2000 ile 2010 yılları arasında yaklaşık 248 bin çocuk evliliğinin yapıldığı tespit edildi.

ABD basının önde gelen gazetelerinden Washington Post'un "Birleşik Devletler neden halen 12 yaşındaki çocukların evlenmesine izin veriyor" başlıklı haberine göre, halen 27 eyalette evlilik için herhangi bir alt yaş sınırlaması bulunmuyor.

12 yaşından küçük kızlar da dahil olmak üzere çok sayıda kız çocuğunun genellikle 18 yaşından büyük erkeklerle evlendirildiğine dikkat çeken araştırmada, toplumun tüm inanç kesimlerinde ve inançsızlarda benzer vakalara rastlandığına vurgu yapıldı.

Her yıl on binlerce çocuk evlendiriliyor

Konuyla ilişkili düşünceleri alınan ABD'de çocuk evliliklerine karşı mücadele etmek amacıyla kurulan "Uchained At Last" vakfının kurucu başkanı Freidy Reiss, ABD'nin dış politikada çocuk evliliklerine güçlü bir şekilde karşı çıktığına, bu konu hakkında "dünyaya vaaz verdiğine" dikkat çekerek, "Ancak her yıl binlerce Amerikalı da çocuk yaşta evlendiriliyor." dedi.

Alt sınır talep ediliyor

ABD'nin bu çift taraflı tutumunu eleştiren Freidy, yasa koyucuların evlilik yaşına alt sınır getirmesini talep ediyor.

Konular: alt sınır, ülkeler, yaş sınırı, amerika,

Yorumlar