DÜNYA

"Rusya teröristleri eğitecek" iddiası

Rusya, terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG ile anlaşarak, Suriye'nin en batısı Afrin'de üs kuruyor.

"Rusya teröristleri eğitecek" iddiası
Suriye’nin en batısında Hatay’a sınır komşusu olan terör örgütü PKK/YPG kontrolündeki Afrin’e konvoy şeklinde giden Rus güçlerinin, bölgedeki terör örgütü yöneticileriyle görüştüğü iddia edildi. Bu iddialar bugün terör örgütünden gelen açıklamayla doğrulandı.

Açıklamaya göre; Rusya, PKK'nın Suriye kolu YPG ile anlaşarak, bu ülkenin kuzeyinde üs kuruyor. Ortaya çıkan fotoğraflarda, Rus bayraklı araçların Afrin’deki ‘merkezi yönetim’ binası önünde oldukları dikkat çekti. 

Fotoğraflardan birinde de terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan’ın posterinin yine Rus güçlerinin güzergahı üzerinde bir yolda olduğu da dikkatlerden kaçmadı.Terör örgütü YPG/PKK: Rusya ile anlaştık

PKK'nın Suriye kolu YPG/PYD'nin sözücüsü, Rusya'nın Afrin'de askeri üs kuracağını ve bu konuda Pazar günü anlaşma yapıldığını açıkladı.

Sözcüye göre bazı Rus güçleri Afrin'e ulaştı ve amaç PKK/PYD militanlarını "teröre" karşı eğitmek.Rusya teröristleri eğitecek iddiası

Terörist sözcü, Rusya ile varılan anlaşmanın Pazar günü sonuçlandığını ve anlaşmanın bir parçası olarak Rus güçlerin YPG'ye askeri eğitim vereceğini öne sürdü.

PYD/PKK kanton planı PKK'nın Suriye uzantısı PYD, Suriye'nin kuzeyinde 2014'te tek taraflı olarak 3 ayrı kanton ilan etmişti. Cezire ve Kobani kantonlarını daha sonra birleştiren PYD, bu bölgeler ile Afrin kantonu arasında çoğrafi bütünlük sağlamak istiyordu.Terör örgütü PKK'nın bir diğer Suriye uzantısı YPG'nin liderliğindeki SDG, Münbiç'i 2016'da ABD'nin desteğiyle ele geçirmişti.  Türkiye bunu engellemek ve DEAŞ'ı da sınırından uzaklaştırmak için Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile 24 Ağustos 2016'da Fırat Kalkanı Harekâtı adı altında askeri operasyon başlatmıştı.

PYD'nin askeri kolu YPG'nin Münbiç'ten çekilmesini isteyen Türkiye, El Bâb'ı ele geçirmesi için ÖSO'ya destek sağladı ve 23 Şubat’ta El Bâb'ın tamamını denetimi altına aldı.  

Konular: afrin, kolu, terörist, pkk,

Yorumlar