DÜNYA

4 milyar dolarlık sipariş Trump'a takıldı!

ABD’nin 45. Başkanı seçilen Trump, Amerikan başkanları için üretilme aşmasında olan yeni Air Force One siparişinin iptalini istedi.

4 milyar dolarlık sipariş Trump'a takıldı!
Amerikan havacılık şirketi Boeing tarafından ABD başkanlarına tahsis edilmek üzere başlanan yeni Air Force One üretimi, yeni başkan seçilen Donald Trump'ın isteği üzerine durduruldu.

Trump şahsi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, yeni Air Force One 747'nin maliyetinin 4 milyar doları aştığını belirtti.

Bu durumu "maliyeti kontrolden çıkmış" şeklinde eleştiren Trump, "Siparişi iptal edin!" ifadelerini kullandı.

Bu paylaşımın ardından New York'ta yaşadığı Trump Tower'ın lobisinde gazetecilerle bir araya gelen Trump, "Boeing'in çok para kazanmasını isteriz ama o kadar çok değil" dedi.

Şirket, yeni Air Force One uçağı için ön hazırlık yapılmasına yönelik ihaleyi geçen ocak ayında kazanmış ancak toplam maliyetin ne kadar olacağı konusunda net bir açıklama yapılmamıştı.

Boeing'in hisseleri, Trump'ın söz konusu yorumlarının ardından yüzde 1,6 değer kaybederek, hisse başına 152,16 dolardan 149,75 dolara geriledi.

ABD basınına göre, şirketin basın sözcüsü, Trump'ın açıklamalarıyla ilgili herhangi bir yorum yapmayacaklarını bildirdi.

Konular: twitter, donald trump, iptal, Sosyal medya,

Yorumlar