DÜNYA

800 mahkuma genel af

 Küba Hükümeti’nin çıkardığı genel afla 800 mahkuma tahliye yolu göründü. Resmi gazetede yayımlanan açıklamada, Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus'un dünya liderlerine tutuklulara  merhamet edilmesi için yaptığı çağrı üzerine ülkedeki 800 tutuklunun serbest  bırakılacağı belirtildi.

800 mahkuma genel af

Açıklamada, af kararının cinayet, tecavüz ve uyuşturucu kaçakçılığı  gibi suçlardan hüküm giymemiş kadın, genç ve hasta mahkumları kapsadığı  ifade edildi. Serbest kalacak mahkumların belirlenmesinde işlenen suçun niteliği,  tutuklunun davranışları ve hapishanede kaldığı süre göz önüne alınacak.
 
Papa Franciscus, Aralık ayında Katoliklerin bağışlanma dönemi olarak  gördükleri kutsal yıl Merhamet Jübilesi'nin açılışını yapmıştı.
 
Katolik inancına  göre ilki 1300 yılında yapılan Jübile yılı, o tarihten bugüne kadar genellikle 25  veya 50 yılda bazen ise daha sık aralıklarla ilan ediliyor.
 
Küba'da geçen yıl Papa Franciscus'un ülkeye düzenleyeceği ziyaret  öncesi 3 bin 522 mahkumun serbest bırakılacağı açıklanmıştı.

Konular:

Yorumlar