DÜNYA

AB'den skandal Musul açıklaması!

Avrupa Birliği Güvenlik Komiseri King, "Musul'un alınması Avrupa'nın güvenliğini tehlikeye sokabilir" açıklamasını yaptı.

AB'den skandal Musul açıklaması!
AB Güvenlik Komiseri Julian King, yaptığı skandal açıklamada, Musul operasyonunun başarıya ulaşmasının Avrupanın güvenliğini tehlikeye sokabileceğini, bu nedenle tedbir alınmasını ifade etti.

Musul alınırsa Avrupa'ya dönebilirler 

Alman Die Welt gazetesine konuşan King, "Kuzey Irakta DEAŞ'in kalesi Musul'un geri alınması, şiddet yanlısı DEAŞ militanlarının Avrupa'ya geri dönmelerine neden olabilir. Bu durum, hazırlıklı olmamızı gerektiren çok önemli bir tehdittir" dedi.

Avrupalı 2 bin 500 militan var 


Musul'un düşmesi durumunda DEAŞ militanlarının toplu şekilde Avrupa'ya gelmelerinin söz konusu olmayacağını da kaydeden King, "Çatışmaların yaşandığı bölgelerde Avrupadan giden yaklaşık 2 bin 500 militan bulunuyor. Geçmiş tecrübelere bakıldığında, Afganistan örneğinde olduğu gibi, militanların bir kısmı savaşta hayatını kaybettiği ya da başka savaş bölgelerine yöneldiği için, sonuçta bir kısım militan geri dönüyor. Ancak, küçük bir grup da büyük bir tehdit oluşturuyor. Bu duruma hazırlıklı olmalıyız. Uygun önlemlerle teröristlerin seçeneğini azaltmalıyız" şeklinde konuştu.
King, Avrupa'ya gelişlerde gösterilen seyahat belgelerinin sahte olma ihtimaline karşı hazırlıklı olunması ve güvenlik standardının yükseltilmesi gerektiğini de ifade etti.

Konular: avrupa birliği, Julian King, musul,

Yorumlar