DÜNYA

AB'de kopuş sinyalleri sürüyor

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde son dönemde yapılan her yeni araştırmada, 'birliğe olan desteğin düştüğü' gözleniyor. Almanların 3'te 1'AB'ye güvenmezken, Fransızların yüzde 35'i de ülkesinin AB'den ayrılmasından yana.

AB'de kopuş sinyalleri sürüyor
AB ülkelerinde son yıllarda yapılan araştımalarla ciddi şekilde gözlenen 'birlikten kurtulma isteği'nde artış sürüyor. 'YouGov' isimli araştırma şirketi tarafından 7 AB ülkesinde 8 bin kişi ile yapılan araştırmada AB'de AB'ye olan destek oranında azalma olduğu yine ortaya çıktı.

Destek azaldı

İngiltere'nin AB'den çıkması, ABD'de yeni başkan seçilen Trump'ın NATO fonksiyonunu tamamlamıştır sözlerinden sonra Avrupa Birliği vatandaşlarının AB ve NATO konusundaki görüşlerini araştıran YouGov araştırma kuruluşunun yaptığı ankette Avrupa Birliği ülkelerinde AB olan desteğin daha da azaldığını ortaya koydu.

Almanya'da 4 kişiden 1'i ayrılmayı istiyor

Ankette, Almanların üçte ikisi AB'yi desteklerken yüzde 26'sının AB'den ayrılma istediği ortaya çıktı. Almanların üçte ikilik bölümü NATO'nun önemine ve Almanya'nın NATO içindeki görevini önemserken, yüzde 15'lik bölümü ise NATO'nun artık önemli olmadığı görüşünü ortaya koydu.  

Fransızların yüzde 35'i AB'den çıkmak istiyor

Avrupa Birliği'nin Almanya'dan sonra en önemli üyelerinden Fransa'da ise halkın yüzde 45'inin AB'de kalmak istediği ve yüzde 35'lik bölümünün ise AB'den çıkmak istediğini ve halkın yüzde 15'lik bölümünün ise kararsız olduğu ortaya çıktı.

Fransız halkının Avrupa Birliğini istememesinin Nisan ve Mayıs aylarında yapılacak seçimlere de yansıyacağını bundan dolayı da Irkça parti Marine Le Pen'in oylarındaki artışın ülkedeki AB karşıtlığının artması anlamını taşıyor.

Araştırmada Fransızların üçte ikilik bölümü NATO'yu önemsemediği ancak yüzde 15 gibi küçük bir bölümün NATO'nun hala önemli olduğunu düşünüyor.

AB karşıtlığı kazandırıyor

YouGov'nun araştırmasında Avusturya, Hollanda, Macaristan ve Polonya gibi ülkelerdeki aşırı ırkçı partilerin oy oranlarındaki artışın AB karşıtlığından kaynaklandığına dikkat çekildi.

Konular: avrupa birliği, nato, araştırma, türkiye,

Yorumlar