DÜNYA

ABD 45. başkanı Donald Trump kimdir?

ABD’nin yeni başkanı Donald Trump kimdir? İçeride ve dışarıda nasıl bir siyaset izleyecek? Türkiye’ye karşı tavrı ne olacak?

ABD 45. başkanı Donald Trump kimdir?
Donald John Trump 14 Haziran 1946’da New York’ta doğdu. ABD’li iş adamı, siyasetçi, yönetici, girişimci ve yazar olan Trump üniversite yıllarında babası Fred Trump’ın emlak ve inşaat firmasında çalışmıştır. Kariyeri sırasında oteller, kumarhaneler, golf sahaları ve daha birçok yapı inşa etmiştir.

Başarılı bir öğrenciydi ve bu yüzden 13 yaşında askeri bir okula gönderildi.Güzellik yarışmalarına başkanlık yaptı
 
Çeşitli iş kollarından çalışan Trump, 1996'dan 2015'e kadar 3 güzellik yarışmasının sahipliğini yaptı.3 evlilik yaptı
 
Trump'ın başından 3 evlilik geçti. Bu üç evlilikten 3 erkek 2 kız olmak üzere 5 çocuğu oldu.Clinton'a bağış yapmıştı

Trump'ın eskiden beri siyasete ilgisi vardı. Hatta bir önceki seçimlerde şimdi ki rakibi Demokrat Hillary Clinton'a bağış yapmıştı.Nobel'e aday gösterildi

2016 yılında sert barış ideolojisinin, Radikal İslam, DAEŞ, atom ülkesi İran ve komünist Çin’e karşı caydırıcı silah olarak kullanılması sebebiyle Nobel Barış Ödülüne aday gösterildi.

ABD'nin 45. Başkanı
 
17 Cumhuriyetçi aday adayı arasında devlet tecrübesi olmayan tek isimdi.. 2000 ABD başkanlık seçimleri’nde Reform Partisi adayları arasında yer almıştır. Forbes iş dergisi tarafından hazırlanan Dünyanın En Zengin 400 İnsanı listesinde yer almıştır
70 yaşındaki işadamı partisinin tek adayı olarak ABD Başkanlık Seçimi yarışına adını yazdırdığında muhaliflerin bile çoğu partide birlik sağlamak için onun arkasında durdu.Ve sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) halk 45. başkanını seçti.

Cumhuriyetçi Parti adayı iş adamı Donald Trump ve Demokrat Parti adayı eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton arasında gerçekleştirilen 2016 ABD Başkanlık seçimlerinde zafer Trump'ın oldu.

Müslümanlar ABD'ye alınmamalı demişti

Trump, yayınladığı yazılı açıklamaya 'Amerika'yı yeniden büyük yapın' başlığı atarken, "Milletvekilleri neler olup bittiğini anlayana kadar ABD'nin kapıları Müslümanların girişine tamamen kapatılmalı" çağrısı yaptı. ABD'deki Müslümanların büyük çoğunluğunun Amerikalılardan "nefret ettiğini" öne süren Trump, "ABD'de yaşayan Müslümanların yüzde 51'i şeriatla yönetilme tercihinin sunulmasını istiyor" iddiasında bulundu. Başka bir açıklamasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a güvendiğini dile getiren Trump'ın hem Müslümanlara karşı tavrı hemde Erdoğan'dan yana konuşması ilerleyen zamanlarda ne yapmak istediğini daha net ortaya koyacaktır.
 
Peki Trump’ın Türkiye’ye karşı tavrı nasıl?

Trump, 15 Temmuz darbe girişiminden kısa süre sonra verdiği röportajda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da övgüde bulundu ve “Yaşananları tersine çevirebildiği onu çok takdir ediyorum... Bazıları (darbe girişiminin) tertip olduğunu söylüyor ama ben öyle olduğunu düşünmüyorum” dedi. Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, darbe girişimini siyasi rakiplerini "tasfiye etmek için kullanıp kullanmadığına" dair görüşleri sorulduğunda ise, “Dünya ABD’nin ne kadar kötü durumda olduğunu görüyor ve biz buna rağmen sivil özgürlükler hakkında konuşuyoruz. Ama ben çok iyi bir elçi olduğumuzu düşünmüyorum” diye yanıt verdi.


 
Türkiye gibi müttefik ülkelerde yapıldığı öne sürülen insan hakları ihlallerine müdahale edip etmeyeceğine dair bir soruyu yanıtlarken, ilginç ifadeler kullandı. ABD'nin başka ülkelere baskı yapmadan önce "kendi bozukluklarını düzeltmesi" gerektiğini ifade eden Trump, "Bence başkalarına nutuk atma hakkımız yok. Ülkemizde olup bitenlere bir baksanıza! Birileri polis memurlarını soğukkanlılıkla vururken, nasıl başkalarına ders verebiliriz ki?" diye konuştu.

"Putinle anlaşabilirim"

Trump Rusya ilgili olarak da "Bence ben Putin'le çok iyi anlaşabiliri. Benim başkanlığım döneminde Rusya'yla bugün olduğu gibi sorunlarımız olmaz" iddiasını ortaya atmıştı. 

Konular: Başkan, seçim, donald trump, ABD,

Yorumlar