DÜNYA

ABD Başkanı Trump'ın danışmanı Michael Flynn istifa etti

Rusya'nın Washington Büyükelçisi Sergey Ivanovich Kislyak ile yaptığı telefon görüşmesine dair iddialarla gündeme gelen Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn istifa etti.

ABD Başkanı Trump'ın danışmanı Michael Flynn istifa etti
ABD Başkanı Donald Trump'ın başkanlık görevini Barack Obama'dan devralmasından önce Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn'in  Rusya'nın Washington Büyükelçisi Sergey Ivanovich Kislyak'la bir telefon görüşmesi yaptığı iddia edilmiş, görüşmede ABD'nin Rusya'ya uyguladığı yaptırımları konuştuğu öne sürülmüştü.

Flynn ise bu iddiaları reddetmiş ve Kislyak ile taziye görüşmesi yaptığını öne sürmüştü. 

ABD Başkanı Donald Trump'ın danışmanlarından Kellyanne Conway'in telefon görüşmesine ilişkin iddialara rağmen Trump'ın Michael Flynn'a güveninin tam olduğunu söylemesine rağmen Beyaz Saray'dan istifa haberi geldi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn iddialar sonrası istifa ettiğini duyurdu.

İstifa mektubu

Amerikan medyasına yansıyan haberlerde, Fylnn istifa mektubunda şu  ifadelere yer verdi:

"Rus Büyükelçi ile yaptığım telefon görüşmesi hakkında farkında  olmayarak seçilmiş Başkan Yardımcısı'nı ve diğerlerini eksik bilgilendirdim.  Başkan ve Başkan Yardımcısı'ndan özür diledim ve özrümü kabul ettiler. İstifamı  veriyorum; bu kadar onurlu bir konumda ülkeme ve Amerikan halkına hizmet etmekten  onur duydum. Başkan Donald J. Trump ve Başkan Yardımcısı Mike Pence ve onların  topladığı diğer muhteşem ekiple bu yönetim ABD tarihinde en büyük yönetim olarak  anılacaktır."

Yerine atanan isim

Flynn'in istifasından kısa bir süre sonra ABD Başkanı Donald Trump yönetimi tarafından geçici Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak atandığı belirtildi.

Kellogg, Trump'ın Savunma Bakanlığı geçiş ekibinin başkanlığını ve seçim kampanyası sürecinde de dış politika danışmanlığını yürütmüştü.

Gülen'in iade edilmesi gerektiğini söylemişti

Trump'ın seçim kampanyasında 'Güvenlik ve İstihbarat Başdanışmanı' olarak görev yapan Flynn, seçimlerden kısa bir süre sonra kaleme aldığı yazıda FETÖ ile ilgili olarak; "Arka bahçemiz Pensilvanya'ya rahatça yerleşmiş olan bu maskeli terör ve istikrarsızlık kaynağı tarafından Washington'ın gözü boyanırken NATO müttefikimiz Türkiye'ye engel olmak mantıksızdır. Türkiye'nin bakış açısıyla Washington, Türkiye'nin Usame bin Ladin'ine sığınak oluyor. 11 Eylül'den sonra Usame bin Ladin'in Türkiye'de güzel bir köyde yaşadığını ve aynı anda da Türk vergi mükelleflerinin vergileriyle fonlanan 160 okulu işlettiğini öğrenseydik ne yapardık?" ifadelerini kullanmıştı.

Ne olmuştu?

Trump'ın başkanlık görevini Barack Obama'dan devralmasından önce Flynn'in Rus Büyükelçi Kislyak ile yaptığı telefon görüşmesinde ABD'nin Rusya'ya uyguladığı yaptırımları konuştuğu iddia edilmişti. Flynn bu iddiaları reddetmiş ve Kislyak ile taziye görüşmesi yaptığını öne sürmüştü.

Flynn'in ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'i de bu yönde bilgilendirdiği belirtilmişti. Bunun üzerine Pence, Flynn'i savunmak üzere geçen ay emekli generalin Rus Büyükelçi ile asla yaptırımları konuşmadığını söylemişti ancak geçen hafta sonu ABD'nin önde gelen medya kuruluşları tarafından Flynn'in yaptırımları konuşmuş olabileceği iddiası ortaya atılmıştı.

Bu durum üzerine Flynn'in Pence'ten özür dilediği Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer tarafından doğrulanmış, Trump'ın emekli generalin durumunu değerlendirdiği belirtilmişti.

Konular: istifa, Michael Flynn, eyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı,

Yorumlar