DÜNYA

ABD bu itirafla sarsıldı! "CIA beni DEAŞ için savaşmaya zorluyor"

Dün ABD'nin Florida eyaletindeki Fort Lauderdale-Hollywood Havalimanı'nda silahlı saldırının yankıları sürüyor. Saldırıyı gerçekleştiren Esteban Santiago ile ilgili ortaya çıkan gelişmeler ABD gündemini sarstı. Saldırganın, 2 ay FBI ofisine giderek, "CIA beni DAEŞ saflarında savaşmak için zorluyor" şeklinde bir itirafta...

ABD bu itirafla sarsıldı! "CIA beni DEAŞ için savaşmaya zorluyor"
ABD'nin Florida eyaletindeki Fort Lauderdale-Hollywood Havalimanı'nda düzenlediği silahlı saldırıyla 5 kişiyi öldüren 8 kişiyi de yaralayan saldırganın 2 ay önce Alaska'daki Federal Soruşturma Bürosuna giderek (FBI) "CIA beni DAEŞ saflarında savaşmak için zorluyor" şeklinde bir itirafta bulunduğu ortaya çıktı.

Bölge güvenlik sorumlusu, düzenlediği basın toplantısında, saldırganın motivasyonunun ne olduğunu henüz bilmediklerini ve olaya "terör saldırısı" demek için erken olduğunu ifade etti.

ABD'de gündem sarsıldı!

CBS News'in haberine göre, Florida saldırganı Santiago, bundan sadece iki ay önce FBI ofisine giderek, "DEAŞ için çalışmak zorunda olduğunu" belirtmiş. Santiago'nun ifadesine göre, CIA, kendisini DAEŞ için çalışmakla zorluyor.

"CIA beni zorluyor"

Amerikan medyasında yer alan haberlerde ise saldırganın adının Esteban Santiago (26) olduğu ve yakalandığı sırada yanında ordu kimliği bulunduğu bilgisi paylaşıldı. ABD medyası, saldırgan ile ilgili yayınladığı bilgilerde, Santiago'nun, Kasım ayında, Alaska'daki FBI ofisine gelerek, "CIA beni DEAŞ için savaşmaya zorluyor" dediğini duyurdu.

ABD'li yetkililerin, saldırganın böyle bir itirafta bulunmasına rağmen önlem almaması, ABD'de tepki çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin DAEŞ'i kendi kendine ürettiğini belirterek, "Bir Amerikalı general açıklama yapıyor, DEAŞ'ı biz kurduk diyor. Ben demiyorum, Amerikalı general söylüyor. Ve endişelerimizde ne kadar haklı çıktığımızı anlıyorum" ifadelerini kullanmıştı.

Irak işgalinde yer almış

Saldırgan, Irak'ın işgalinde de görev almış. Polis saldırganın bağlantılarını araştırmaya devam ediyor. Santiago'nun 2010-2011 yılları arasında Irak'ta görev yaptığı ifade edildi.

Saldırganın ABD ordusundan birçok madalya aldığı ve birinci sınıf muharebe mühendisi olduğu ifade edildi. Saldırganın ailesi Irak'tan döndüğünden beri zihinsel sorunlar yaşadığını savunuyor.

Konular: katılma, fetö, cia, destek,

Yorumlar