DÜNYA

ABD mesajı aldı: İncirlik paha biçilemez

Türkiye'nin verdiği İncirlik mesajının ardından ABD'den konuyla ilgili bir açıklama geldi. ABD'li komutan İncirlik'in paha biçilemez olduğunu söyledi.

ABD mesajı aldı: İncirlik paha biçilemez
Irak'ın Bağdat kentinden telekonferansla ABD Savunma Bakanlığına (Pentagon) bağlanan ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay John Dorrian, Irak ve Suriye’de terör örgütü DAEŞ’e karşı yürüttüklerini iddia ettikleri operasyonlarla ilgili sorulara cevap verdi.

"Dünya oradan yapılan operasyonlar sayesinde güvenli"

ABD’nin El Bab operasyonuna destek vermemesinin eleştirildiğinin hatırlatılması üzerine Dorrian, İncirlik üssünün müttefik güçlere destek olarak istihbarat, keşif ve hava saldırılarının yapılmasında kullanıldığını kaydetti.

Koalisyon için DAEŞ’le mücadelede İncirlik üssünün önemine dikkat çeken Dorrian, "İncirlik hem üs olarak hem de koalisyona sağladığı kapasite bakımından kesinlikle paha biçilmez. Alsında, tüm dünya oradan yürütülen operasyonlar sayesinde daha güvenli bir hale getirildi." ifadelerini kullandı.

Bakan Işık 'İncirlik' mesajını vermişti

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, bugün El Bab konusunda yaptığı açıklamada "Koalisyonun destek vermemesi İncirlik Üssü'nü de sorgulatıyor" demişti.

Konular: İncirlik, türkiye, daeş, terör orgütü,

Yorumlar