DÜNYA

ABD polisi öldürülen siyahinin görüntülerini paylaştı

ABD'de geçtiğimiz hafta polis tarafından öldürülen siyahi Scott'ın, öldürüldüğü an ve vurulmadan hemen öncesine ait görüntüler ortaya çıktı.

ABD polisi öldürülen siyahinin görüntülerini paylaştı
Siyahi Keith Lamont Scott, geçtiğimiz hafta ABD'nin Kuzey Carolina eyaletinin Charlotte kentinde, bir polis memuru tarafından elinde silah olduğu gerekçesiyle vurularak öldürülmüştü. ilk görüntülerde Scott'un eşi kendi cep telefonuyla kaydettiği görüntüleri internete yüklemişti. 

OLAY POLİS KAMERASINDAN...

Bu olayın ardından bugün Scott'ı öldüren polislerden birinin üniformasındaki kamera kaydı ve polis araçlarından birisinin ön tarafına yerleştirilmiş kameranın kaydı basınla paylaşıldı.

SİLAH OLUP OLMADIĞI ANLAŞILMIYOR

Paylaşılan görüntülerde 43 yaşındaki kurbanın elinde, herhangi bir silah olup olmadığının anlaşılamadığı dikkati çekti.

Siyahi vatandaşın ailesi ise polis görüntülerinin paylaşılmasının ardından bir açıklama yaparak, öldürülen Keith Lamont Scott'ın polise karşı herhangi bir saldırgan tavır takınmadığını ve öldürülmeyi haketmediğini bildirdi.

Aile ayrıca, paylaşılan görüntülerin "kurbanın elinde silah olup olmadığı" gibi temel sorulara cevap veremediğini kaydederken, görüntülerin konuya ilişkin bir fikir edinmek için yeterince kanıt sunmadığını savundu.

"ELİNDE KİTAP VARDI"

Kurbanın ailesi de dün kendi çektikleri görüntüleri paylaşmıştı. Eşi tarafından kaydedilen görüntülerde, Scott'a polisin "Elindeki silahı bırak" diye uyarılarda bulunduğu görülüyordu. Kayıtlarda, Scott'ın eşinin ise "Ateş etme, onun silahı yok" diyerek polisleri uyardığı dikkati çekmişti.

Scott'ın ailesi yaptıkları ilk açıklamada, "kurbanın elinde sadece kitap bulunduğunu ve polisin buna rağmen onu vurduğunu" iddia etmişti.

Charlotte Polis Şefi Kerr Putney ise "Scott'ın elinde silah olduğu ve bunu bırakması çağrısına cevap vermediği gerekçesiyle vurulduğunu" ileri sürmüştü.

Konular: öldürdü, polis, o görüntüler, silahlı saldırı,

Yorumlar