DÜNYA

ABD sır gibi saklıyordu! Anlaşmayı Rusya açıkladı

Rusya, ABD'nin büyük bir titizlikle sakladığı ateşkes şartlarının bazı kısımlarını kamuoyuyla paylaştı.

ABD sır gibi saklıyordu! Anlaşmayı Rusya açıkladı
ABD savaş uçaklarının, Suriye'de Esed rejimine saldırması üzerine, Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaliy Çurkin, Moskova ile Washington arasındaki ateşkes anlaşmasından bazı bölümleri kamuoyuyla paylaştı.

ABD AÇIKLAMAYINCA...

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD'li mevkidaşı John Kerry, 9 Eylül'de Cenevre'de yaptıkları görüşmenin ardından Suriye'de ateşkes sağlanması konusunda yeni bir anlaşmaya varıldığını ilan etmişti.

ABD'nin anlaşmaya rağmen Rusya'yı ateşkes konusunda isteksiz davranmakla suçlaması nedeniyle Moskova, anlaşma metninin kamuoyuyla paylaşılmasını talep etmiş, Washington ise bu talebe karşı çıkmıştı.

Ancak ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının Deyr ez Zor'daki Suriye ordusuna ait bir noktaya düzenlediği saldırı nedeniyle acil olarak yapılan BM Güvenlik Konseyi toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Çurkin, söz konusu ateşkes anlaşmasının bazı bölümlerini okudu.

Ateşkesin temel maddeleri şöyle:

Rusya ve ABD, Suriye'deki duruma istikrar kazandırmak için Halep yakınında özel önlemler alınması da dahil olmak üzere ortak çaba sarf edecek.

Öncelikler, DAEŞ ve El Nusra Cephesi kontrolündeki bölgeleri ılımlı muhalif güçlerin kontrolündeki bölgelerden soyutlamak ve ılımlı militanları El Nusra militanlarından ayırt etmek.

ABD BMGK İLE BİLE PAYLAŞMADI

Çurkin, "ABD, tam olarak anlayamadığımız nedenlerden ötürü, anlaşma metnini basınla ve hatta BM Güvenlik Konseyi'nin temsilcileriyle bile paylaşmayı kabul etmedi. Ancak duruma açıklık kazandırmak için bazı bölümleri okuyacağım" dedi.

Çurkin, konuşmasının devamında şunları söyledi:

Bu hazırlıklar çok önemliydi. Bunlar durumu değiştirebilir ve El Nusra ile DAEŞ'e yönelik çabaları yoğunlaştırabilir, siyasi süreç için daha iyi koşullar oluşturabilirdi.

Sputnik'te yer alan habere göre, Çurkin, Rusya ve ABD'nin temmuz ayında yaptığı anlaşmadan da bir bölümü gazetecilerle paylaştı.

PUTİN'DEN ABD'YE TEPKİ: NEDEN GİZLİ TUTUYORUZ?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz hafta Washington’a daha şeffaf olma çağrısı yaparak, “Neden bu anlaşmayı gizli tutmamız gerektiğini tam olarak anlayabilmiş değilim” demiş ve Suriye anlaşması konusunda Moskova’nın üzerine düşeni yaptığını vurgulamıştı.

Konular: Konsey, rusya, ateşkes, bm,

Yorumlar