DÜNYA

ABD'de ırkçılığa isyan büyüyor

ABD'nin Charlotte kentinde silahsız bir siyahinin polis tarafından katledilmesi, yeni bir siyahi isyan dalgasını başlattı.

ABD'de ırkçılığa isyan büyüyor
 ABD'nin Kuzey Karolina eyaletinde yer alan Charlotte kentinde silahsız bir siyahinin vurulmasının ardından başlayan protesto gösterileri, şiddetini arttırarak devam ediyor.

'Siyahi isyan'ın büyüyerek devam ettiği ülkede, 50 yıl önce verilen mücadele yeniden başlatıldı.

ABD'de bir dönem büyük özgürlük ve ayrımcılık mücadeleleri veren Rosa Parks, Malcolm X ve Martin Luther King gibi isimlerin öncülük ettiği Afroamerikan Sivil Haklar Hareketi'nin 1966 yılında bugün gösterilerin yaşandığı Charlotte'da aynı gösterileri yaptığı fotoğraflar, ABD'de siyahilere yönelik haksızlıkların tekerrürünü ortaya koydu.

ABD'nin Charlotte kentinde, dün gece siyahi Keith Lamont Scott elindeki kitapla yolda yürürken polis tarafından vurularak öldürülmüştü. Scott'un ölümü ABD'de polislerin siyahilere yönelik ırkçı cinayetlerini tekrar gündeme getirdi.

"ELİNDE SADECE KİTAP TAŞIYORDU"

ABD'nin Charlotte kentinde polis tarafından vurulan siyahi Keith Scott'ın ailesi, 'Kurbanın elinde sadece kitap taşıdığını ve polisin buna rağmen onu vurduğunu' iddia ederken, Charlotte Polis Şefi Kerr Putney ise Scott'ın elinde silah olduğu ve silahı bırakması çağrısına cevap vermediği gerekçesiyle vurulduğunu söyledi.

OHAL İLAN EDİLDİ 

Gösterilerin yaşandığı Kuzey Carolina eyaletinin valisi Pat McCrory, Charlotte Polis Şefi Kerr Putney'in talebi doğrultusunda bu kentte OHAL ilan edilmesine karar verdi.

Konular: kitap, polis, isyan, ABD,

Yorumlar