DÜNYA

ABD'nin yeni elçisi AP'yi çıldırttı: Çalışamayız

Avrupa Parlamentosu (AP), Trump'ın AB elçisi olacağı öne sürülen Malloch'un 'Avrupa çökebilir' şeklindeki yorumuna sert tepki gösterdi.

ABD'nin yeni elçisi AP'yi çıldırttı: Çalışamayız
Brüksel'de toplanan Avrupa Parlamentosu'nda (AP) ABD'nin yeni başkanı Trump'a karşı tepki sesleri yükseldi. Trump'ın yanı sıra ABD'nin yeni AB elçisi olacağı belirtilen Ted Malloch'un "Avrupa çökebilir, AB yıkılabilir" şeklindeki sözleri de en çok tartışılan konulardan biri oldu.

AP'deki en büyük siyasi grup olan Avrupa Halk Partisi'nin (EPP) Başkanı Manfred Weber, Trump'ın 'işkencenin sorgularda işe yaradığını' söylediğini hatırlatarak, işkence yapmanın bir devleti kriminal yapacağını söyledi.

"Bu elçiyle çalışamayız"

ABD'nin yeni AB elçisi olacağı belirtilen Ted Malloch'un "Avrupanın çökebileceği ve AB'nin yıkılabileceği" yönündeki sözlerine de atıfta bulunan Weber, "AB'nin sonunun gelmesini isteyen bir elçiyle çalışamayız. ABD'nin AB elçisi böyle biri olamaz. Trump, 'Önce ABD' diyor ve AB ile Çin'i rakip olarak gördüğü için (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin gibi Avrupalıları bölmek ve zayıflatmak istiyor. Dünya bir kavşakta." dedi.

Konular: elçi, açıklama, ab, TRUMP,

Yorumlar