DÜNYA

ABD'de 'Kaliforniya' şoku! Ayrılmak istiyorlar

ABD'de 'Yes California!' isimli hareket, eyaletin ülkeden ayrılması konusunda referandum düzenlenmesi için yerel makamlara taleplerini yaptı.

ABD'de 'Kaliforniya' şoku! Ayrılmak istiyorlar
ABD'nin Kaliforniya eyaletinde, 'Yes California!' adlı  hareket ülkeden ayrılık için ilk adımı atarak, eyalet başsavcılığına ‘Calexit: Kaliforniya Bağımsızlık Oylaması 2019' isimli bir referandumun önerisini yaptı.

Kaliforniya ve İngilizce çıkış anlamına gelen 'Exit' kelimelerinin birleştirilmesi ile oluşturulan 'Calexit' kelimesi, İngiltere'nin AB'den ayrılması için yapılan ve kabul edilen 'Brexit' adlı referanduma gönderme yapıyor.

Los Angeles Times gazetesinin haberine göre, 'Yes California!' hareketinin lideri Louis Marinelli daha önce eyaletin ABD'den ayrılması için referandum düzenlemeyi planladıklarını açıklamıştı.

Sebep Trump'ın seçilmesi

Haberde hareketin kurucu ortaklarından Marcus Ruiz Evans'ın bu adımı atma nedenlerinin Donald Trump'ın başkan seçilmesi olduğunu söylediği yer aldı.

'Yes California!' hareketi, eyaletin ekonomi, göç, ekoloji ve eğitim gibi alanlardaki çıkarlarına ABD'nin zarar verdiğini ve bağımsız olmalarının daha iyi olacağı görüşünde. Kaliforniya'daki seçmenlerin çoğunluğu son ABD başkanlık seçimlerinde Trump'ın Demokrat rakibi Hillary Clinton'ı desteklemişti.

Konular: hamle, yes california, calexit, olay,

Yorumlar