DÜNYA

ABD'den Polonya'ya askeri sevkiyat

ABD, Rus askeri gücüne ilişkin savunma amaçlı karşılık vermeyi amaçlayan "Atlantik Kararlılık Operasyonu" kapsamında Polonya'ya askeri sevkiyata başladı.

ABD'den Polonya'ya askeri sevkiyat
Doğu Avrupa'da potansiyel Rus askeri tehdidine ilişkin endişeleri ortadan kaldırmayı amaçlayan "Atlantik Kararlılık Operasyonu" kapsamında NATO'nun doğu sınırında konuşlandırılması planlanan ABD askerlerinin ve teçhizatların Almanya üzerinden Polonya'ya ulaştığı belirtildi.

87 tank, 144 Bradley ve bin asker

Cuma günü Almanya'nın kuzeyindeki Bremerhaven limanından başlayan sevkiyat kapsamında Polonya'ya 87 tank ve 144 Bradley tipi savaş aracı ile birkaç bin askerlik bir ABD kuvveti gönderildi. Teçhizat ve ABD askerleri, NATO'nun doğu sınırı boyunca çeşitli ülkelerde konuşlandırılacak.

Soğuk Savaş'tan bugüne en büyük sevkiyat

NATO'nun önemli bir hava üstünün bulunduğu Polonya'nın Wroclav kentine yapılan sevkiyatı, 2 bin 800 parça askeri teçhizat izleyecek.

Soğuk Savaş'ın bitiminden bu yana ABD'nin Avrupa'ya en büyük askeri sevkiyatlarından biri olarak nitelendirilen operasyon kapsamında, 9 ayda bir dönüşümlü olarak Avrupa'da bir Amerikan zırhlı muharebe birliğinin konuşlandırılması planlanıyor.

Konular: Polonya, nato, kararlılık, rusya,

Yorumlar