DÜNYA

ABD'den Türkiye'ye övgü: Olmadan yapamazdık...

Türkiye’nin terör örgütü DAEŞ’e karşı yürütülen operasyonlarda gösterdiği olağanüstü başarıya ABD'den övgü geldi. ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) General Joseph Votel, “Türkiye’nin desteği olmadan şu anda Suriye’de yaptıklarımızı yapamazdık.” dedi.

ABD'den Türkiye'ye övgü: Olmadan yapamazdık...
ABD’nin Ortadoğu’daki operasyonlarını yürüten CENTCOM’un komutanı General Votel, Türkiye’nin terör örgütü DEAŞ’e karşı yürütülen kampanyada“olağanüstü öneme” sahip olduğunu belirterek,“Türkiye’nin desteği olmadan şu anda Suriye’de yaptıklarımızı yapamazdık.” dedi.

Amerikan İlerleme Merkezi isimli düşünce kuruluşunda düzenlenen panele katılan Votel, ABD’nin bölgedeki stratejisine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Irak’ta Musul’un DEAŞ’tan kurtarma operasyonuna değinen Votel, harekatın istenildiği gibi ilerlediğini bildirdi. Votel, operasyonun ne zaman sonuçlanacağına dair şu aşamada herhangi bir zaman vermenin güç olacağını vurguladı. Suriye’de çok daha küçük büyüklükteki Münbiç’in alınmasının dahi 71 gün sürdüğünü hatırlatan Votel, DEAŞ’ın Musul’da iki yıldır bulunduğunun ve kenti korumak için hazırlık yaptığının gözönünde bulundurulmasını istedi.

"Türkiye olmadan yapamazdık"
          
Votel, bir soru üzerine, Türkiye’nin bugüne kadar DEAŞ karşıtı mücadeleye sunduğu olumlu katkılara dikkati çekti. Votel, şunları kaydetti:

 “NATO müttefikimiz olan Türkiye, bu kampanya için olağanüstü bir biçimde önemli. Türkiye’nin desteği olmadan şu anda Suriye’de yaptıklarımızı yapamazdık. Üsleri, onlardan aldığımız diğer destekler bizim yaptıklarımız için son derece önemli.”               

Votel, Suriye’nin kuzeyindeki Dabık köyünün de DEAŞ’tan alınmasının önemli bir operasyon olduğunu bildirdi.               

Türkiye’nin sınırı boyunca, Cerablus’tan başlayıp batıya doğru ilerleyen operasyonlarında son olarak Dabık’ın alındığını anımsatan Votel, “9 saatten biraz fazla sürdüğünü düşünüyorum ama başarılı bir operasyondu. Bu yapılması gereken bir operasyondu. Koalisyonun hava desteği, Türk ordusu ve zaman içerisinde eğittiğimiz bazı muhalif unsurların karma desteğiyle yaptık.” dedi.              

Konular: centcom, türkiye, ABD Merkez Kuvvetler Komutanı, terör orgütü,

Yorumlar