DÜNYA

ABD'nin dev şirketlerinden Trump'a olumsuz yanıt

ABD'nin 45. Başkanı seçilen Donald Trump'ın seçim öncesinde şirketlerin Müslüman çalışanlarını kayıt altına alacakları yönündeki vaadine dev şirketlerden olumsuz yanıt geldi.

ABD'nin dev şirketlerinden Trump'a olumsuz yanıt
ABD'de önümüzdeki haftalarda göreve başlayacak olan Başkan Trump, seçim kampanyasında verdiği sözlerden biri olan “Müslüman çalışanları kayıt altına alma" sözü büyük teknoloji şirketleri tarafından onaylanmıyor. 

Apple, Trump tarafından önerilen bu sistemi reddeden teknoloji şirketleri arasına katıldı. Şirketin açıklaması sonrası Google ve Uber de yeni ABD başkanının vaadini resmi olarak geri çevirdiklerini açıkladı.

Apple tarafından Buzzfeed sitesine gönderilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Biz insanlara neye taptıklarından, neyi beğendiklerinden, neyi sevdiklerinden bağımsız bir biçimde davranılmasından yanayız. Bize bu konuda resmi bir talep gelmedi, ancak biz böyle bir sistemin oluşturulmasına karşıyız.

Google tarafından yapılan açıklamada şirketlerine Beyaz Saray tarafından herhangi bir resmi açıklama gelmediğini fakat geldiği takdirde kesinlikle kabul edilmeyeceği bildirildi.

Uber ise söz konusu gelişme hakkında sadece 'hayır' cevabını vererek, sisteme tepkisini açık ve net bir şekilde dile getirdi.

Daha öncesinde Microsoft, Facebook, Twitter ve WordPress, Trump'ın bu isteğini geri çevirmişti.

Seçildikten sonra yumuşadı

Müslümanlara karşı da sert açıklamalarda bulunan Trump, Müslüman toplumun tepkisini çekmişti fakat seçildikten sonra daha ılımlı açıklamalar yapmaya başlamıştı.

 

Konular: vaat, apple, Müslüman, donald trump,

Yorumlar