DÜNYA

Ahmet Tuma'dan Türkiye'ye övgü dolu sözler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye hakkında önemli açıklamalarda bulunan Suriye Geçici Hükümeti eski Başbakanı Dr. Ahmed Tuma Türkiye'ye minnettarız şeklinde konuştu.

Ahmet Tuma'dan Türkiye'ye övgü dolu sözler
Türkiye'nin etnik ve mezhepsel savaşa karşı göğsünü siper ettiğini de vurgulayan Suriye Geçici Hükümeti eski Başbakanı Dr. Ahmed Tuma, "Türkiye olmasa, savaş tüm coğrafyaya yayılır. Savaş küreselleşir ve dünyayı da tehdit eder hale gelir" dedi.

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'a minnettarız"

Batı'nın terörle mücadelede etkisiz kaldığını ifade eden Ahmed Tuma, "Batı sadece mültecilere kapılarını kapatmadı, bölge halklarını ateşin ortasında bıraktı" dedi. Suriye'de yaşananları "Soykırım" olarak değerlendiren Tuma, "Son yüzyılın soykırımı yaşanırken, batı neden sessiz?" diye sordu. Türkiye'nin mazlumlarla birlikte olduğunu belirten Tuma, "Biz Türkiye'ye ne kadar teşekkür etsek azdır. Türkiye halklarının hakkını nasıl öderiz onu da bilmiyoruz. Allah Türkiye'den razı olsun. Hem sözcümüz hem de gözcümüz pozisyonunda olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da minnettarız" şeklinde konuştu.

"Rejim yaşam hakkımızı elimizden alıyor"

Suriyelilerin ev hapsi yaşadığını, sokağa bir dilim ekmek bulmak için çıkanların ölümü göze aldığını ifade eden Tuma, "Halep ölüyor. İnsanlık ölüyor. Zillet yerine direnişi seçenler onurları için mücadele ederken, yüz binlerce Halep'li ölümle karşı karşıya kalıyor. Buna göz
yumulmaması lazım. Sürekli insan haklarından söz edenlerin Halep'teki katliama göz yummalarını anlayamıyoruz. Oysa en temel insan hakkı yaşam hakkıdır. Rejim şuan yaşam hakkımızı elimizden alıyor" dedi.

Türkiye'ye yöneltilen eleştirileri "haksız" bulduğunu belirten Tuma, " Türkiye bizim toprak bütünlüğümüzü tehdit etmiyor. Aksine toprak bütünlüğümüzü korumaya çalışıyor. Bölgeden kaynaklı terörizmle mücadelesini de meşru bir zeminde yürütüyor. Çünkü terörizm en fazla Türkiye'yi hedef alıyor. Buna karşı Türkiye'nin sessiz kalması beklenemez" şeklinde konuştu.

Konular: türkiye, ahmed tuma, cumhurbaşkanı, suriye,

Yorumlar