DÜNYA

Almanya düşüncelere daldı!

Almanya' da endişe hakim. Dışişleri Bakanlığı açıklama yaparak İsrail'in Batı Şeria'da yeni yerleşim birimleri inşa etme kararını büyük bir tedirğinlikle karşıladığını açıkladı.

Almanya düşüncelere daldı!
Almanya' da endişe hakim. Dışişleri Bakanlığı açıklama yaparak İsrail'in Batı Şeria'da yeni yerleşim birimleri inşa etme kararını büyük bir tedirğinlikle karşıladığını açıkladı.Dışişlerinden İsrail'in Batı Şeria'da yeni yerleşim birimleri inşa kararını konu edinerek açıklamalarda bulundu.


Açıklamada hükümetin yerleşim birimi konusundaki pozisyonunun değişmediğine işaret edilerek, ''İşgal altındaki topraklarda yerleşim uluslararası hukuka aykırıdır. Yerleşmeler iki devletli çözümün temellerini tehdit etmektedir.'' ifadeleri kullanıldı.Açıklamada ayrıca güvenin tekrar tesisi ve olası bir barış süreci imkanının yaratılması için iki devletli çözümün tüm yönleriyle somut bir şekilde desteklenmesi ve Filistin'in kalkınmasına imkan sağlanmasının İsrail'in siyasetini değiştirmesiyle mümkün olabileceği vurgulandı.
İsrail, Batı Şeria’da 285 yeni yerleşime onay verdi

İsrail, Batı Şeria’da yapılması planlanan 285 yeni yerleşim birimi için onay verirken, 197 evle ilgili de mevcut izinleri yeniledi.Yerleşim yerlerinin inşaat sürecini gözlemleyen Peace Now tarafından yapılan açıklamaya göre, yeni izin verilen evlerden 234'ü Elkana, 30'u Beit Arye ve 20'si Givat Zeev'de inşa edilecek. İzinleri yenilenen evlerin de Ofarim’de bulunduğu ve bölgede 1980’lerin başından beri yerleşim olduğu belirtiliyor.

İsrail'in Batı Şeria'da 250’den fazla Yahudi yerleşim birimi inşa etme kararının iki devletli çözüme tehdit oluşturduğunu belirten ABD yönetimi ise daha önce inşa edilmiş yerlere yasal statü veren geriye dönük kararların da özellikle rahatsızlık ve endişe verici olduğunu bildirdi. İsrail'in 1967'deki Batı Şeria ve Doğu Kudüs işgalinden bu yana buralarda inşa ettiği 100'den fazla yerleşimde yaklaşık 570 bin İsrailli yaşıyor. Yerleşimler uluslararası hukuka göre yasa dışı kabul ediliyor ancak İsrail buna karşı çıkıyor.
  

    

Konular: israil, almanya,

Yorumlar