DÜNYA

Almanya hakaret özgürlüğü

Almanya'da 'Böhmermann' isimli TV soytarısının Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret etmesinden sonra gündeme gelen, "yabancı devlet başkanlarına hakaret" suçunu düzenleyen 103. maddenin Ceza Yasası'ndan çıkarılması Alman hükümeti tarafından onaylandı.

Almanya hakaret özgürlüğü
Almanya'da hükümet, Ceza Yasası'nda yer alan ve "yabancı devlet başkanlarına hakaret" suçunu düzenleyen 103. maddeyi kaldırıyor. Bakanlar Kurulu, çarşamba günü 103. maddenin 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren yasadan çıkarılmasına yönelik düzenlemeye onay verdi.

Alman Ceza Yasası'nın 103'üncü maddesi, "Yabancı devlet başkanlarına hakaret" suçlamasıyla 3 yıla kadar hapis cezası öngörüyor. Normal vatandaşa yönelik hakareti düzenleyen 185'inci maddede öngörülen azami hapis cezası süresi ise 1 yıl. 103. maddeden ancak Alman hükümetinin onay vermesi halinde dava açılabiliyor.

Alman hükümeti, 185'inci maddenin hakaretle ilgili suçlarda yeterli olduğu görüşünde.

Erdoğan'ın şikayeti

Almanya'da 103. maddeye yönelik tartışma 'komedyen' olarak nitelendirilen 'Jan Böhmermann' isimli bir TV soytarısının Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik hakaret dolu şiiri sonrası başlamıştı.

Soruşturma durduruldu

Mainz Savcılığı ise Böhmermann hakkında 103'üncü maddeden açılan soruşturmayı ise takipsizlik kararı vererek durdurmuştu. Savcılık kararına gerekçe olarak  eylemle ilgili cezai bir soruşturma için yeterli dayanak bulunmadığı belirtilmişti.
Savcılığın açıklamasında Böhmermann’ın hakaret içeren şiirinin ifade özgürlüğünün sınırını aştığına örnek gösterilebileceği, ancak suç eylemi olarak değerlendirilemeyeceğine işaret edilmişti.

Konular: hakaret, komedyen, erdoğan, türkiye, almanya, soytarı, Recep Tayyip Erdoğan, Jan Böhmermann, küfür, tv

Yorumlar