DÜNYA

Almanya sınır güvenliğini arttırıyor

Almanya, Avusturya sınırında 24 saat aralıksız sınır kontrolleri yapma kararı aldı.

Almanya sınır güvenliğini arttırıyor
Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere ve Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanı Joachim Herrmann ortak bir açıklama yayınlayarak, Passau yakınlarından geçen A3 numaralı otoyol ile Avusturya'nın Salzburg kentine uzanan A8 ve Kufstein'a giden A93 numaralı otoyollardaki sınır kapılarında aralıksız olarak kontroller yapılacağını belirtti.

Personel sayısı artacak

Söz konusu sınır kapılarında görev yapan federal polisin sayısının azaltılmayacağını, Bavyera eyalet polisinin kontrollerde yardımcı olacağını açıklayan Herrmann, şimdilik yüz eyalet polisinin kontrollere katılacağını, gelecek yıl bu sayının daha da artırılabileceğini vurguladı.

'Göç krizi aşıldı' dedi

Herrmann, göç krizinin büyük ölçüde aşılmış olmasına rağmen ülkenin güvenliği açısından bu kontrollerin gerekli olduğunu kaydetti.

Almanya İçişleri Bakanı Maiziere de sınır kontrollerini savunarak, AB ülkeleri dış sınırlarının teröristlere ve kaçakçı çetelerine karşı tümüyle güvenli olmadığı sürece Almanya-Avusturya sınırında kontrollerin sürmesinin şart olduğunu belirtti.

Maiziere, Bavyera eyaletinin sınır kontrollerinde federal hükümete yardımcı olma tekliflerini bugüne kadar hep geri çevirmişti.

Konular: 24 saat, passau, Avusturya, almanya,

Yorumlar