DÜNYA

Almanya'dan küstah bir Türkiye yorumu: AB'ye çok uzak

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üye olma durumuyla ilgili küstah bir açıklamada bulunarak, Türkiye'nin AB'ye girme şansının daha önce hiç bugün olduğu kadar az olmadığını söyledi.

Almanya'dan küstah bir Türkiye yorumu: AB'ye çok uzak
Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üye olmasının "gerçekçi" olmadığını belirterek, "Türkiye bugün kesinlikle Avrupa Birliği'ne üyeliğe hiç olmadığı kadar uzak" dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda her zaman şüphelerinin olduğunu, fakat bu konuda Sosyal Demokrat Parti içerisinde kendisini azınlıkta bulduğunu belirtti.

"Görüşüm değişti"

Almanya'da 2005 yılında başbakanlığa gelen Angela Merkel, daha öncesinde Türkiye'nin üyeliğine açıkça karşı çıkmış ve "öncelikli ortaklık" çağrısında bulunmuştu. Gabriel, bunun Türkleri ikinci sınıf Avrupalılar gibi hissettireceğini düşündüğünü fakat İngiltere'nin AB'den ayrılma kararının ardından görüşünün değiştiğini belirtti.

"Ülkeye girişleri yasaklanabilir"

Gabriel ayrıca, Türk siyasetçilerin Almanya'da yapılacak mitinglerde Alman yasalarına uymamaları halinde bu ülkeye girişlerinin yasaklanabileceğini söyledi.

Konular: Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel,

Yorumlar