DÜNYA

Almanya'da hava trafiği felç! 100 bin yolcu etkilendi

Almanya'da hava yolu trafiği bu sabah başlayan grev nedeniyle felce uğramış durumda. Lufthansa pilotlarının iş bırakma eyleminden ülke genelinde 876 uçuşun ve yaklaşık 100 bin yolcunun etkilendiği açıklandı.

Almanya'da hava trafiği felç! 100 bin yolcu etkilendi
Almanya dev hava yolu şirketi Lufthansa'nın pilotlarının bugün başlattığı 2 günlük iş bırakma eylemi, 876 uçuşun iptaline sebep oldu. İptallerden yaklaşık 100 bin yolcu etkilendi. 

Hessen eyaletindeki İş Mahkemesi, Lufthansa'nın grevle ilgili ihtiyati tedbir kararı alınması talebiyle yaptığı başvuruyu salı akşamı reddetti. Pilotların sendikası Cockpit Birliği de daha sonra grev süresinin iki güne çıkarıldığını ve grevin perşembe günü de devam edeceğini duyurdu. Perşembe günkü grevden de orta ve uzun mesafe uçuşların etkileneceği belirtildi.

Grev nedeniyle önlemler alan Lufthansa, yolcuların biletlerini ücretsiz iptal edebileceğini ve tarih değiştirebileceğini açıkladı.

2 senede 14. grev

Pilotlar, Lufthansa şirketi ile yürütülen toplu görüşmede çıkan anlaşmazlıklar nedeniyle greve gidiyor. Pilotlar geçmişe dönük olarak 2012'den itibaren yıllık ortalama yüzde 3,7 oranında maaş zammı istiyor. İşveren olarak Lufthansa'nın önerisi ise altı yıllık dönem için yüzde 2,5 zam.

Pilotlarla Lufthansa arasında 2014'ten beri devam eden pazarlıklar çerçevesinde pilotlar 13 kez greve gitti.

Konular: 100 bin yolcu, iş bırakma, frankfurt, lufthansa,

Yorumlar