DÜNYA

Almanya'da Trump endişesi büyüyor! 1,5 milyon insan etkilenebilir

ABD'nin 45. Başkanı seçilen Trump'ın seçim kampanyasında ifade ettiği politikaları uygulaması, Almanya'nın ciddi şekilde zarar görmesine sebep olacak. Toplam 1,5 milyondan fazla istihdamı ABD ile olan ticaret sayesinde oluşturan Almanya'da endişe giderek büyüyor.

Almanya'da Trump endişesi büyüyor! 1,5 milyon insan etkilenebilir
Amerika Birleşik Devletleri Başkanlığına seçilen Donald Trump, Almanya'nın kabuslarını süsler hale geldi.

Trump'ın tutucu tavrını devam ettirmesi ve seçim kampanyasında dile getirdiği politikaları uygulaması durumunda, Almanya ekonomisi ve dış ticareti bundan ciddi zararlar görecek.

1,5 milyondan fazla istihdam ABD ile ticarete doğrudan bağlı

İki ülke arasında güçlü ticari ilişkiler bulunurken, Almanya'da istihdamın yaklaşık yüzde 2,5'i doğrudan ya da dolaylı olarak ABD'ye yapılan ihracata bağımlı. Bu da 1 milyondan fazla istihdama karşılık geliyor.
 
Yaklaşık 630 bin Alman işçi de şu anda ABD firmaları tarafından yönetilen şirketlerde çalışıyor. Böylece Almanya'da toplam 1,5 milyondan fazla istihdam ABD ile olan ticarete bağlı durumda.
 
Uluslararası finans kuruluşlarının uzmanları, Trump'ın seçim öncesi savunduğu politikaları uygulaması durumunda Alman ekonomisi ve dış ticaretinin bundan zarar görebileceğini ifade ediyor.
 
Trump korumacı yaklaşımı sürdürürse...
 
Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan ING Group Almanya Kıdemli Ekonomisti Carsten Brzeski, Trump ile birlikte Alman ekonomisinin bir darbe alabilir gibi göründüğünü ifade etti.
 
Brzeski, Trump'ın seçim kampanyası sırasında açıkladığı politikaların Almanya'yı zora sokabileceğini iddia ederek, "Eğer Trump gerçekten korumacı unsurlarla 'America First (Önce Amerika)' stratejisini uygularsa sadece Almanya'nın ihracatının değil, aynı zamanda yerli yatırımının da zarar görmesi muhtemel." ifadesini kullandı.
 
Geçen yıl ABD'nin, 10 yıldan fazla süredir ilk kez Almanya'nın en önemli ticaret ortağı haline geldiğini hatırlatan Brzeski, "America First" stratejisinin Alman ihracatçılara mali zorluklar oluşturacağını kaydetti.

Konular: donald trump, istihdam, Carsten Brzeski, 1 buçuk,

Yorumlar