DÜNYA

Amerikalı sandığa gitti! 45. Başkan belli oluyor...

ABD'li seçmen 45. Başkanını seçmek üzere sandık başına gitti. Sonuçların Çarşamba sabahı TSİ 08:00 sıralarında netleşmesi bekleniyor.

Amerikalı sandığa gitti! 45. Başkan belli oluyor...
Amerika Birleşik Devletleri'nde seçim heyecanı yaşanıyor. Amerikalılar 45. başkanını seçmek için sandık başına gitti. Demokratların adayı Hillary Clinton, Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump ile yarışıyor.

Son seçim anketlerine göre, Demokrat aday Clinton Cumhuriyetçi aday Trump'ın 4 puan önündeydi.

Ancak yaklaşık 46 milyon Amerikalı, oy kullanma noktaları ya da posta yoluyla erken oy kullandı. Bu, Amerikalılar için rekor bir sayı.

Oylarını kullandılar

Son anketlerde az farkla da olsa önde olan Demokrat başkan adayı Hillary Clinton, oyunu New York eyaletine bağlı Chappaqua'da kullandı.

Oy verme işlemine eşi ve 42. ABD Başkanı Bill Clinton ile gelen Demokrat aday burada yaptığı kısa açıklamada, "Çok mutluyum. Aşırı derecede mutluyum. Tüm arkadaşlarım ve komşularımla bir arada olmak beni çok mutlu ediyor" dedi.

Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump da oyunu New York'da kullandı. Trump, oy verme merkezininin girişinde protestolarla karşılandı.

Oy kullanmadan önce Fox televizyonuna telefonla bağlanan Trump, "Doğru bir liderlik altında gerçekleşebilecek ama gerçekleşmemiş çok fazla hayal ve umut var. İnsanlar çok kırgınlar" diye konuştu.
 

Konular: seçim sonuçları, abd başkanı hillary clinton, seçim, yeni başkan,

Yorumlar