DÜNYA

Angela Merkel'den güldüren 'Türkiye' yalanı

Almanya Başbakanı Merkel, 3 milyon Suriyeliyi misafir ederek, şu ana kadar 20 milyar dolarlık yükün altına tek başına giren Türkiye'nin insanlık adına sırtladığı bu yükü bir görev olarak niteleyerek, alenen 'yardımcı oldukları' yalanını söyledi.

Angela Merkel'den güldüren 'Türkiye' yalanı
Almanya Başbakanı Angela Merkel Berlin'de Tunuslu mevkidaşıyla yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında "Bu kadar da olmaz" dedirtecek açıklamalarda bulundu. Merkel onlarca gazeteci ve basın mensubunun önünde,"Biz Türkiye'ye, 3 milyon sığınmacıyla başa çıkabilmesi için bu büyük görevinde yardımcı oluyoruz." dedi.


Akdeniz'de binlerce insanın hayatını kaybetmesi sebebiyle yasa dışı göçe karşı mücadelenin kendisi için çok önemli olduğunu vurgulayan Merkel, Akdeniz üzerinden Avrupa'ya ulaşmaya çalışan sığınmacıların, hayatlarını tehlikeye atmamaları ve insan kaçakçılarının para kazanamamaları için Afrika ülkeleri ile de Türkiye ve AB arasında uygulanan anlaşmanın benzerlerini hazırlamak istediklerini söyledi.

Bu nedenle, hem sığınmacılar, hem de yasa dışı göçten etkilenen ülkeler için iyi olacak anlaşmalara ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Merkel, "Beni ve tüm AB ülkelerini Türkiye ile anlaşma yapmaya yönlendiren felsefe de buydu." şeklinde konuştu.

Türkiye'ye 'görevinde yardımcı' oluyoruz

AB ile Türkiye arasında varılan anlaşma sayesinde bir çok Suriyelinin iş bulduğunu ve AB'nin de 3 milyar Avro ödediğini belirten Merkel, "Biz Türkiye'ye, 3 milyon sığınmacıyla başa çıkabilmesi için bu büyük görevinde yardımcı oluyoruz."değerlendirmesinde bulundu.

Merkel, sığınmacıların Avrupa'ya yasa dışı yollardan girmemeleri için Kuzey Afrika ülkelerine de yardımcı olmak istediklerini kaydetti. .

Konular: sığınmacı, türkiye, Angela Merkel, insanlık, açıklama, suriyeli, 20 milyar dolar

Yorumlar