DÜNYA

Angela Merkel'in suyu ısındı!

Almanya'da yapılan son anketlere göre Angela Merkel, gelecek seçimler için başbakanlığa adaylığını koyan Avrupa Parlamentosu eski Başkanı Martin Schulz'un gerisinde kaldı.

Angela Merkel'in suyu ısındı!
Almanya'da gelecek eylül ayında yapılması beklenilen seçimler öncesi siyasetin önde gelen isimlerinin yarışı sürüyor. Başbakan Angela Merkel'in önderliğindeki Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU),  Avrupa Parlamentosu eski Başkanı Martin Schulz'u başbakan adayı olarak açıklayan Alman Sosyal Demokrat Partisinin (SPD) gerisinde kaldı.

Almanya'da 'Insa' isimli araştırma şirketi tarafından 3-6 Şubat tarihleri arasında yapılan araştırmaya göre, bir hafta öncesine kıyasla kamuoyu desteğini 4 puan artıran SPD, yüzde 31 oy oranına ulaştı. Birlik partileri ise, aynı sürede bir puan düşüş yaşayarak, yüzde 30'a geriledi.

Seçim sonrası olası hükümet formülleri arasında yer alan 'SPD liderliğindeki büyük koalisyona destek de yüzde 61 olarak görülüyor. SPD, Sol Parti ve Yeşiller koalisyonuna destek ise yüzde 48 düzeyinde.

Insa araştırmasında Almanya'nın en güçlü üçüncü partisi olarak 'Almanya için Alternatif Partisi' (AfD) görünüyor. AfD'nin kamuoyu desteği yüzde 12 dolayında. Sol Partinin yüzde 10, Yeşillerin yüzde 7, Hür Demokrat Parti FDP'nin ise yüzde 6 oranında oy alması bekleniyor.

Martin Schulz önderliğindeki SPDnin, diğer kamuoyu yoklamalarında da yükselişte olduğu ortaya çıkmıştı. Birkaç gün önce açıklanan ARD DeutschlandTrend araştırmasında, Schulz Merkeli geride bırakmıştı. Araştırmaya göre, başbakan doğrudan halk tarafından seçilse Schulza destek yüzde 50, Merkele ise yüzde 34 düzeyindeydi

Konular: Avrupa Parlamentosu, seçim, Martin Schulz, almanya,

Yorumlar