DÜNYA

Angelina Jolie Türkiye ile ABD'yi kıyasladı

Birleşmiş Milletler İyi Niyet Elçisi Oscar ödüllü oyuncu Angelina Jolie, ABD Başkanı Trump'ın vize yasağı ve mülteci politikasını eleştirdi.

Angelina Jolie Türkiye ile ABD'yi kıyasladı
Dünyaca ünlü Hollywood yıldızı ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) İyi Niyet Elçisi Angelina Jolie, ABD'nin yeni başkanı Donald Trump'ın vize yasağı ve mülteci politikasını eleştiren bir yazı kaleme aldı.

ABD'nin tarzı değil

NY Times'ta yayınlanan yazısıyla düşüncelerini açıklayan Jolie, mültecilerin ülkeye kabulünü sınırlandırmanın ve 7 İslam ülke vatandaşlarına vize yasağı getirmenin ABD'nin tarzı olmadığını ifade etti.

Jolie, mültecilere karşı yapılan dini ayrımcılık ve ırkçılığı "Kaçmaya çalıştığımız istikrarsızlığa davetiye çıkarıyor." sözleriyle değerlendirdi.

Değerlerinden koptuklarında sorunların daha da büyüdüğüne işaret eden Jolie, "Kapılarımızı mültecilere kapamak ya da aralarında ayrımcılık yapmak bizim tarzımız değil, bu bizi daha güvenli bir ülke yapmaz." ifadelerini kullandı.

Korkuyla tepki vermemeliyiz

Angelina Jolie, küresel mülteci krizinin ve terör tehditinin sınır güvenliği endişelerini artırdığına dikkati çekerek, "Her hükümet, uluslararası sorumlulukları çerçevesinde vatandaşlarının ihtiyaçlarını dengede tutmak zorunda, ancak bunu yaparken ölçülü ve gerçekçi olmalıyız. Tepkimizin temelinde korku değil gerçekler olmalı." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye ile ABD'yi kıyasladı

Yazısında sadece Türkiye’de 2.8 milyon Suriyeli sığınmacı bulunduğunu ifade eden Jolie, ABD'ye 2011’den bu yana yalnızca 18 bin Suriyeli’nin kabul edildiğine dikkat çekti.

Konular: mülteci, politika, örnek, ABD,

Yorumlar