DÜNYA

Antlaşma onaylandı! Rusya Suriye'ye yerleşiyor

Rusya'nın Suriye'de kalıcı olmaya dönük hamlelerinden biri olan Himeymim Üssü'nün süresiz kullanmasını öngören antlaşma, parlamentonun alt kanadı Duma'dan onay aldı.

Antlaşma onaylandı! Rusya Suriye'ye yerleşiyor
Rusya'nın, Suriye'deki en önemli hamlelerinden biri olarak bilinen bölgedeki askeri üslerinin kalıcı olmasına dönük çalışmaları sürüyor. 

Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı Duma, Rusya'nın Suriye'deki Himeymim Üssü'nü süresiz kullanmasını öngören antlaşmayı onayladı.

Rusya süresiz olarak yerleşecek 

Rusya ile Suriye hükümeti arasında 26 Ağustos 2015'te imzalanan antlaşma, Rus uçaklarının ve askerlerinin üsse süresiz olarak yerleşmesini içeriyor.

Antlaşmaya göre, Rusya üssün kullanımı için Suriye'ye herhangi bir ücret ödemeyecek. Üsse yerleştirilecek uçak, personel ve teçhizat Rusya tarafından belirlenecek.

Himeymim Üssü'ne getirilecek eşyalar vergiye ve gümrük kontrolüne tabi olmayacak. Burada görev yapacak Rus personel ve aileleri, diplomatlara benzer ayrıcalık ve dokunulmazlığa sahip olacak. Suriye, faaliyetlerinden ötürü Rusya'ya ve görevli personeline herhangi bir dava açmayacak.

Rusya'nın Himeymim Üssü'nü süresiz kullanmasını öngören antlaşma, bir kaç gün içinde onaylanmak üzere parlamentonun üst kanadı Federasyon Konseyi'nde de görüşülecek.

Konular: Himeymim, türkiye, rusya, meclis,

Yorumlar