DÜNYA

Avrupa Parlamentosu'ndan skandal rapor!

Avrupa Parlamentosu (AP), insan hakları raporunda Hristiyanların en çok zulme uğrayan dini grup olduğunu öne sürerken, Avrupa'da Müslümanlara ve camilere yönelik saldırılara yer vermedi.

Avrupa Parlamentosu'ndan  skandal rapor!
AP'nin yıllık insan hakları ve demokrasi raporu yayımlandı. Geçen ay kabul edilen ve 2015 yılını kapsayan raporda, Ortadoğu'da Ezidi, Hristiyan ve Müslüman azınlıklara DAEŞ ve diğer terör örgütlerinin zulmettiği belirtildi. AB ve üye devletlere, Ortadoğu dahil dünya çapındaki azınlıkların güvenliğini temin etmeleri çağrısında bulunulan raporda, Hristiyanların en çok zulme maruz kalan dini grup olduğu iddia edildi.
Filistin'i, Arakan'ı, Doğu Türkistan'ı, Suriye'yi görmezden geldiler!Raporun din ve inanç özgürlüğü bölümünde, bu konuda şu ifadelere yer verildi: "AP, Hıristiyanların Avrupa dahil dünya çapında en çok taciz ve tehdit edilen dini grup olduğu gerçeğinin altını çizer. Hıristiyan sığınmacılar, düzenli olarak din kaynaklı zulme uğruyor; özellikle Kuzey Afrika ve Ortadoğu'daki bazı Hristiyan topluluklar, yok olma tehlikesi ile karşı karşıya." Buna ifadelere karşın, raporda İslamofobi ile Avrupa'da Müslümanlara ve camilere yönelik saldırılardan hiç bahsedilmedi. Ayrıca, Myanmar'da Arakanlı Müslümanların uğradığı zulüm ile Afrika’da Müslümanlara yönelik saldırılara değinilmedi. AP, her sene dünya çapında insan hakları ihlalleri ve demokrasinin durumuna ilişkin hazırlanan raporu oyluyor. Raporda, AB ve üye devletlere tavsiyelerde de bulunuluyor.


 

Konular: doğu türkistan, arakan, Müslüman, filistin,

Yorumlar