DÜNYA

Avrupa'da sınırlar değişiyor

 Avrupa ülkeleri Belçika ve Hollanda, sınırlarının yeniden çizilmesi konusunda anlaşmaya vardı. Anlaşmaya göre Belçika Hollanda’ya 16 hektarlık 2 arazi verecek, karşılığında Hollanda'dan 3 hektarlık arazi alacak. Anlaşma, iki ülke sınırında yer alan Mmas Nehri yatağının, insan eliyle değiştirilmesinin ardından...

Avrupa'da sınırlar değişiyor
1830'da Belçika'nın Hollanda'dan bağımsızlığını kazanmasından sonra, iki ülke arasındaki sınır bu nehir boyunca çizildi. Ancak 1961'de nehir yatağı, ulaşımın daha kolay sağlanması için düzleştirildi. Nehrin yeni yatağı Belçika'nın küçük bir toprak parçasının Hollanda tarafında kalmasına neden oldu.
 
Böylece, Hollanda'nın hakimiyetinde olmayan ve Belçika'nın kontrolünde zorlandığı toprak parçası, yasadışı faaliyetlerin merkezi oldu. Bölgede 2012'de başı olmayan bir ceset bulundu.
 
Belçika'nın bu toprak parçasını kontrol etmekte zorlandığı için Hollanda'ya vermeyi kabul ettiği belirtiliyor. Yeni sınırın 2018'de yürürlüğe girmesi planlanıyor.
 
Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders varılan anlaşmanın, sınırların barışçıl yollarla yeniden çizilebileceğinin kanıtı olduğunu söyledi.

Konular:

Yorumlar