DÜNYA

Avrupa'nın Türkiye korkusu: Bizi de sürüklerler

İtalya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mario Giro, İstanbul’da bir eğlence mekanına yönelik gerçekleştirilen saldırıya ilişkin, “Türkiye kaosa sürüklenirse bizi de sürükler” dedi.

Avrupa'nın Türkiye korkusu: Bizi de sürüklerler
İtalya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mario Giro, "L'Unita" isimli bir gazeteye yaptığı açıklamada, yılbaşı gecesi İstanbul'da bulunan gece kulübüne yönelik saldırı hakkında konuştu.

"İki somut umut işareti ortaya çıktı"

Saldırıyı DAEŞ'in üstlendiğini hatırlatan Giro, "Şüphesiz 2017 zorlu bir yıl olacak. Zaman, kolaycı iyimserlik zamanı değil, savaş riskleriyle kuşatıldığımızı bilmemiz gerekiyor. Bu da bizi barış ve istikrar için daha güçlü şekilde çalışmaya yöneltmeli. Ancak bu endişe verici ortamda iki somut umut işareti de ortaya çıktı. Suriye'deki ateşkes ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki anlaşma" ifadelerini kullandı.

"Türkiye kaosa sürüklenirse..."

Giro açıklamasını şu şekilde sürdürdü:


Dürüst olmak gerekirse, bazı ülkeler belirsizlik gösterdi. İtalyan hükümeti en azından Suriye konusunda başından beri bulunduğu pozisyonu korudu. Türkiye konusunda ise zaman dayanışma ve hepimize tehdit oluşturan terörü kınama zamanıdır. Eğer Türkiye kaosa sürüklenirse bizi de sürükler.

"Tek başına mümkün değil"

Giro, uzmanların Suriye'de varılan ateşkesin Putin'in başarısı olduğu ve Putin'in 2017'de dış politikadaki etkisine yönelik soruya, "Eğer Ortadoğu krizinde bir kez daha ders çıkarılırsa, bu da kimsenin emirlerini tek başına empoze etmesinin mümkün olmadığıdır. Rusya, Türkiye ve İran'ın yeni bir sayfa açtığı gerçek. Ancak istikrarlı bir Ortadoğu'da, barış ve çoğulculuk istiyorsak herkese ihtiyacımız var" dedi.

Konular: rusya, türkiye, italya, ateşkes,

Yorumlar