DÜNYA

Avrupalı liderler Malta'da gayriresmi buluştu

Avrupa Birliği (AB) kurumlarının liderleri ve üye ülkelerin devlet ve hükümet başkanları, dönem başkanı Malta'nın ev sahipliğinde gayriresmi olarak toplandı. Zirvede sığınmacı sorunu, ABD'deki gelişmeler ve AB’nin geleceği masaya konuşuldu.

Avrupalı liderler Malta'da gayriresmi buluştu
Avrupa Birliği liderleri Malta'da düzenlenen gayriresmi zirvede bir araya geldi. Liderler Akdeniz'de devam eden düzensiz göç sorunu, ABD ile ilişkiler, Brexit ve AB'nin kurucu anlaşması olan 1957 Roma Anlaşmasının 60. yıl dönümü çerçevesinde birliğin geleceğini görüşmek üzere toplandı.

Türkiye'nin olağanüstü desteği

Birleşmiş Milletler, Türkiye'nin sığınmacılara olağanüstü yardımlarda bulunduğunu bildirerek, Akdeniz'deki sığınmacı ölümlerinin sona ermesi ve Libya'daki sığınmacıların yaşam koşullarının iyileştirilmesi için Avrupa Birliği (AB) liderlerini kararlı ve ortak adımlar atmaya çağırdı.Zirveye katılan AB Dışişleri ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Avrupalılar olarak bugün büyük bir sorumlulukla hareket etmeleri gerektiğini, dünyanın güçlü bir Avrupa Birliği'ne ihtiyaç duyduğunda bunu birlik olarak göstermeleri gerektiğini söyledi.

Bugünkü zirvede öncelikli olarak ele alınan göç konusuna da değinen Mogherini, "Bugün, göç hususunda farklı bir yaklaşım gösterebiliriz. Avrupa yaklaşımı, partner olma yaklaşımıdır. Bugün, Libya'ya güçlü bir destek verebileceğimize inanıyorum." dedi.

Konular: mülteciler, Malta, türkiye, liderler,

Yorumlar