DÜNYA

Avrupalı Türklerden teröre ortak tepki

Belçika'da ve Almanya'da yaşayan Türkler, terörü lanetlemek ve demokrasiye destek vermek için Berlin ve Brüksel'de iki büyük gösteri düzenledi.

Avrupalı Türklerden teröre ortak tepki
Avrupa'da yaşayan Türkler, Almanya ve Belçika'da teröre karşı büyük protesto gösterileri düzenledi. "Teröre Lanet, Demokrasiye Davet" adıyla yapılan gösterilerde, Berlin ve Brüksel'de toplanan binlerce Türk, terör örgütleri PKK, DEAŞ ve FETÖ'ye tepki gösterdi.

Avrupa'daki Türk STK'ların destek verdiği protesto gösterilerinde Türkiye'ye destek verildi. Binlerce kişinin katıldığı protesto gösterilerinde insanlar omuz omuza yürüdü. Protesto yürüyüşüne katılanların Türk bayrakları taşıdı."Terörü desteklemeyi bırakın"

Büksel'deki gösteri AB kurumlarının bulunduğu Schuman Meydanı'nda gerçekleştirildi. İstiklal Marşı ve Belçika ulusal marşının okunmasıyla başlayan gösteriye, binlerce kişi katıldı.

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimi sırasında şehit olanların isimleri okunarak anıldığı gösteride, "Terörü desteklemeyi bırakın" yazan dev bir pankarta yer verildi. Türk bayrağı taşıyan göstericiler de sık sık "Avrupa şaşırma, sabrımız taşırma", "Her Türk asker doğar" sloganları attı.Gösteriye, Avrupa Türk-İslam Birliği (ATİB), İHH Belçika, Türk Dernekler Birliği (UTV), Semerşah Vakfı, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD), Diyanet Vakfı, Uluslararası Türk İşadamları Derneği (UTİAD), Milli Görüş, Hayrat Vakfı, Brüksel Aile Danıșma Merkezi (FAMİS), Belçika Emirdağlılar Derneği ve Belçika Trabzonlular Derneği destek verdi.

Gösteride, katılımcı sivil toplum kuruluşları adına okunan basın açıklamasında ise AB ve Belçika'dan beklentiler dile getirildi.

Katılımcıların demokrasiye, temel hak ve özgürlüklere, hukuka olan bağlılıklarını teyit etmek ve endişelerini belirtmek için toplandıkları belirtilen açıklamada, "Avrupa'nın bugün, huzurunun ve refahın güvencesi olan değerlere sırt çevirme noktasına gelmiş bulunmasını üzüntü ve endişeyle takip ediyoruz. Bu kötü gidişe karşı sesimizi yükseltmenin, büyük Avrupa ailesinin bir parçası olan bizlerin hakkı olduğuna inanıyoruz." denildi.Öte yandan Belçika polisi, gösteri devam ederken alandan çıkmak isteyenlerin Türk bayraklarını çıkarmasını istedi. Perşembe günü terör örgütü PKK'yı simgeleyen bez parçalarına müdahale etmeyen Belçika polisinin bu tavrı tepki çekti.


 

Konular: Berlin, belçika, avrupa, türkler,

Yorumlar