DÜNYA

Barzani: Bağımsızlık girişimi başlatacağız

Musul'un en geç üç ay içinde terör örgütü DAEŞ'ten kurtarılacağını söyleyen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, temizliğin tamamlanmasının ardından bağımsızlık için girişimler başlatacaklarını ifade etti.

Barzani: Bağımsızlık girişimi başlatacağız
Musul'un civar semtlerinin Iraklı birlikler ve peşmerge tarafından çok hızlı bir şekilde geri alındığını ifade eden Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, DAEŞ militanlarının ne derece güçlü bir savunma yapacaklarını ise kestiremediklerini kaydetti.

Barzani, "Yüzlerce intihar eylemcisine sahip olduklarını görüyoruz. Patlayıcı maddeleri hazırladıkları fabrikalar olmalı" şeklinde konuştu.

Bunun operasyon için en tehlikeli bölüm olduğunu ifade eden Barzani, ancak bu şekilde gittiği takdirde en az üç ay içinde kenti kurtarabileceklerini tahmin ettiğini belirtti.Bağımsızlık girişimi başlatılacak

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı, Musul operasyonunun ardından bağımsızlık için girişimlerinin başlayacağını açıklayarak, "Musul kurtarılır kurtarılmaz Bağdat'taki muhataplarımızla oturup bağımsızlığımız konusunda görüşmelere başlayacağız" şeklinde konuştu.

Bunun için çok uzun zaman beklediklerine dikkat çeken Barzani, "2003 sonrasında demokratik bir Irak için gerçek bir yeni başlangıç olabileceğini düşünmüştük. Ancak bu Irak başarısızlığa uğradı" dedi.

AB'den para talebi

Neçirvan Barzani Bild gazetesine yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği'nden Musullu sığınmacılara yönelik yardımların artırılmasını da istedi. Hâlihazırda 1 milyon 800 bin sığınmacıları olduğuna dikkat çeken Barzani, Musul'dan kaçacak insanlarla birlikte bu sayıya bir milyon kişinin daha eklenebileceğini kaydetti.

Neçirvan Barzani, "Bu nedenle daha fazla desteğe ve daha fazla mali yardıma ihtiyacımız var" dedi.

Konular: başbakan, talep, ırak kürt bölgesel yönetimi, ıkby,

Yorumlar