DÜNYA

Barzani görevi bırakıyor!

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanlık Ofisi Sözcüsü Kefah Mahmud, Başkan Mesut Barzani’nin bir uzlaşma bulmak ve ülkedeki siyasi anlaşmazlıklara son vermek için görevini bırakma kararını aldığını duyurdu.

Barzani görevi bırakıyor!
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanlık Ofisi Sözcüsü Kefah Mahmud, iktidar ile muhalif partiler son 1.5 yıldır ciddi siyasi anlaşmazlıkların yaşandığı IKBY’de görevi bırakma kararı alan Barzani’nin çeşitli siyasi güçler arasındaki anlaşmazlığın üstesinden gelmek için siyasi girişimi ileri sürmek istediğini söyledi.

Muhalif partiler, başkanlık koltuğunda farklı bir ismi görmek istiyor. Mesud Barzani, siyasi girişimine uygun olarak, “muhalefeti tatmin eden adaya destek vermeye hazır” olduğunu açıkladı. Girişim, parlamento başkanının değiştirilmesi, farklı bir ismin bu göreve getirilmesini, hükümetin feshedilmesini ve yeni hükümetin kurulmasını da öngörüyor.

Muhalefetin işini kolaylaştırdı

IKBY liderinin aldığı kararla topu muhalif partilere attığını kaydeden sözcü, “Barzani, bu girişimiyle onların işini maksimum derecede kolaylaştırdı. Tüm siyasi yapılar seviyesinde aktif istişareler yapılıyor. Önümüzdeki günler, bölgenin siyasi hayatındaki önemli değişiklikleri göstermeli” diye konuştu.

Yeni hükümet kurulacak

IKBY’deki muhalif partiler, başkanlık koltuğunda farklı bir ismi görmek istiyor. Barzani, siyasi girişimine uygun olarak, “muhalefeti tatmin eden adaya destek vermeye hazır” olduğunu belirtti.

Yalanlama iddiası

Öte yandan, bazı Kürt yetkililer de haberin asılsız olduğunu, kasıtlı yapıldığını belirtti. Kürt yetkililer, bölgenin çok kritik bir süreçten geçtiğine vurgu yaparak, "buna medya değil, bölge halkı karar verir" yorumunu yaptı.

Barzani Davos'ta

Kürt yönetimi yetkilileri, istifa haberlerinin yalan olduğunu ve Barzani'nin Davos zirvesi için gittiğini belirttiler.

 

Konular: mesud barzani, barzani, ıkby, açıklama,

Yorumlar