DÜNYA

Berlin teröristi Alman muhbiri çıktı!

Almanya'nın başkenti Berlin'de bir yılbaşı pazarına TIR'la girerek 12 kişinin ölümüne neden olan terörist Amri'nin 'Alman istihbaratının adamı olduğu' iddiaları güçleniyor.

Berlin teröristi Alman muhbiri çıktı!
19 Aralık 2016'da Almanya Berlin'de yılbaşına özel kurulan pazara TIR'la dalarak 12 kişiyi öldüren ve en az 50 kişiyi yaralayan Tunus asıllı Anis Amri'nin, Alman istihbarat servisleri ile bağlantısı olduğunun ortaya çıkması 'güvenlik skandalı' olarak tanımlanıyor.

Tehlikeli isimler arasındaydı

Alman basınında çıkan haberlere göre, 2015'de İtalya üzerinden Almanya'ya sığınmacı olarak giriş yapan Amri, Selefi gruplarla bağlantıya girmesi üzerine güvenlik kurumları tarafından 'radikal İslamcı' olarak sınıflandırıldı. İstihbarat tarafından yakın takibe alınan Amri, Mart 2016'da Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti İstihbarat Dairesi tarafından 'silahlı eylem yapabilecek tehlikeliler' listesine alındı.

"Muhbir olarak kazanmaya çalıştılar"

Konuyla ilgili haberlerde, 2016 Nisan ayında sığınmacı başvurusu reddedilen Amri'nin çıkan karara rağmen sınır dışı edilmediği, istihbarat yetkililerinin Amri'yi muhtemelen "muhbir olarak kazanmaya çalıştığı" öne sürülüyor.

Saldırganın 14 değişik kimlik kullandığının bilindiği, ayrıca Fas istihbarat teşkilatının da Amri'nin bir saldırı planladığına ilişkin bilgiyi Alman makamlarıyla paylaştığı yönünde yeni bulgular bulunuyor..

Konular: Berlin, pkk, Anis Amri, istihbarat,

Yorumlar